| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare:Oare isi va schimba NOKIA numele pe viitor in MICROSOFT? Este adevarat?
Si ca pe telefoane va aparea in loc de NOKIA. MICROSOFT?

Răspuns Câştigător
| yonwtz007 a răspuns:

Producătorul de telefoane mobile Nokia, după fuziunea cu compania Microsoft, va deveni o subdiviziune a acesteia, căpătând un nou nume. Potrivit NokiaPowerUser, numele nou pe care îl vor purta dispozitivele mobile, va fi Microsoft Mobile Oy.
„După fuziunea companiei Nokia cu Microsoft, corporația Nokia Oy își va schimba numele în Microsoft Mobile Oy. Conform prevederilor contractului, Microsoft primește toate drepturile și obligațiile corporației Nokia privind producerea dispozitivelor mobile, inclusiv negocierea contractelor cu clienții și furnizorii", se menționează în comunicat.
După finisarea procedurilor de fuziune, brandul Nokia își va păstra numele doar pentru o treime din produsele sale, ce vizează producerea echipamentelor de rețea Nokia Solutions and Networks (NSN), Nokia Here și grupul Advanced Technologies privind dezvoltarea tehnologiilor și licențierii.
In concluzie, in viitorul apropiat ar putea aparea pe piata telefoane cu sigla MICROSOFT in loc de NOKIA.

4 răspunsuri:
| notefree a răspuns:

Nu cred ca ar face asta ca sincer nimeni nu ar cumpara un telefon care s-ar numi Microsoft lumia.dar daca s-ar intampla asta Nokia din finlanda ar sa vanda inapoi produse cu brandul Nokia, deci numele Nokia nu moare fi sigur.

| yonwtz007 a răspuns:

Partea de mobile din Nokia care a fost cumpărată de Microsoft va deveni „Microsoft Mobile", după cum se arată într-un memo publicat de NokiaPowerUser. „După finalizarea tranzacţiei dintre Microsoft şi Nokia, numele Nokia Corporation/Nokia Oyj se va schimba în Microsoft Mobile Oy", se arată în document. Acele particule, oy şi oyj sunt denumiri pentru companii, în Finlanda.

| axml34 a răspuns (pentru yonwtz007):

Da inteleg...Dar si pe telefoane va aparea MICROSOFT in loc de NOKIA?

| axml34 a răspuns (pentru yonwtz007):

Mersi

| yonwtz007 a răspuns (pentru axml34):

Producătorul de telefoane mobile Nokia, după fuziunea cu compania Microsoft, va deveni o subdiviziune a acesteia, căpătând un nou nume. Potrivit NokiaPowerUser, numele nou pe care îl vor purta dispozitivele mobile, va fi Microsoft Mobile Oy.
„După fuziunea companiei Nokia cu Microsoft, corporația Nokia Oy își va schimba numele în Microsoft Mobile Oy. Conform prevederilor contractului, Microsoft primește toate drepturile și obligațiile corporației Nokia privind producerea dispozitivelor mobile, inclusiv negocierea contractelor cu clienții și furnizorii", se menționează în comunicat.
După finisarea procedurilor de fuziune, brandul Nokia își va păstra numele doar pentru o treime din produsele sale, ce vizează producerea echipamentelor de rețea Nokia Solutions and Networks (NSN), Nokia Here și grupul Advanced Technologies privind dezvoltarea tehnologiilor și licențierii.
In concluzie, in viitorul apropiat ar putea aparea pe piata telefoane cu sigla MICROSOFT in loc de NOKIA.