| Ibrahimovic a întrebat:

Am un Nokia Asha 302 si atunci cand vreai sa intru pe internet prin WI-Fi imi zice "aplicatii incompatibile "(Nokia Xpress) si nu ma lasa sa intrustraight faceCe este de facut? Dau Funfa cui ma ajuta!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acest model de telefon ARE wi-fi - vezi specificaţiile tehnice la linkul http://www.gsmarena.com/nokia_asha_302-4546.php - deci, este PREFERABIL să foloseşti conexiunea wi-fi!

Vezi cum se accesează conexiunea wi-fi în Manual, la pagina 23; poţi descărca Manualul în limba română de la linkul :
http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_302_UG_ro.pdf

Dacă NU reuşeşti să te conectezi, chiar dacă telefonul găseşte o reţea wi-fi necodată ( sau ai tu în casă ), după urmarea "paşilor" indicaţi în Manual, atunci poate fi o "problemă" internă a telefonului şi trebuie dus în Service.

Dacă vrei să intri pe net folosind conexiunea de date ( trafic PLĂTIT ), atunci să-mi spui în ce reţea eşti şi dacă ai abonament sau cartelă PrePay.
Apoi, o să-ţi spun cum activezi netul şi ce setări sunt necesare...

În general, când vrei să instalezi jocuri/aplicaţii, este INDICAT să descarci aplicaţii/jocuri DIRECT pe telefon!

Dacă le descarci întâi pe laptop/Pc şi apoi le copiezi în telefon e POSIBIL ca să NU le mai recunoască şi să NU ştie cu ce să le deschidă!

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

POŢI să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce ai vrut să descarci/instalezi şi de unde...
E posibil ca acele aplicaţii/jocuri să NU fie compatibile cu modelul tău de telefon.

Spune ce vrei să descarci şi îţi indic nişte site-uri...

| Ibrahimovic explică (pentru bursuc001):

Salut! ma nu vreau sa descarc nimic ca eu nici nu am cum sa intru pe internet pentru a descarca ca nu ma lasa sa intru pe internet deloc ..nu vreau sa descarc nimic, vreau doar sa pot intra pe internetstraight face

| bursuc001 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Acest model de telefon ARE wi-fi - vezi specificaţiile tehnice la linkul http://www.gsmarena.com/nokia_asha_302-4546.php - deci, este PREFERABIL să foloseşti conexiunea wi-fi!

Vezi cum se accesează conexiunea wi-fi în Manual, la pagina 23; poţi descărca Manualul în limba română de la linkul :
http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_302_UG_ro.pdf

Dacă NU reuşeşti să te conectezi, chiar dacă telefonul găseşte o reţea wi-fi necodată ( sau ai tu în casă ), după urmarea "paşilor" indicaţi în Manual, atunci poate fi o "problemă" internă a telefonului şi trebuie dus în Service.

Dacă vrei să intri pe net folosind conexiunea de date ( trafic PLĂTIT ), atunci să-mi spui în ce reţea eşti şi dacă ai abonament sau cartelă PrePay.
Apoi, o să-ţi spun cum activezi netul şi ce setări sunt necesare...

În general, când vrei să instalezi jocuri/aplicaţii, este INDICAT să descarci aplicaţii/jocuri DIRECT pe telefon!

Dacă le descarci întâi pe laptop/Pc şi apoi le copiezi în telefon e POSIBIL ca să NU le mai recunoască şi să NU ştie cu ce să le deschidă!

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

POŢI să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Toate cele bune.

| NopeCheers a răspuns:

Daca iti spune ca aplicatii icompatibile inseamna ca telefonul tau nu are toate cerintele pentru a instala aceea aplicatie happy bafta... incearca sa gasesti aplicait pentru telefonul tau...