| anonim12345678900734269864 a întrebat:

TPU!

Am un telefon Samsung Galaxy Trend Lite pe negru de aproximativ 2 ani si nu imi facuse probleme majore pana acum.
Am observat astazi, cand am vrut sa fac o fotografie, ca nu pot. Respectiv, cand am apasat pe iconita "Camera", pentru a mi se deschide camera, mi-a aparut o casuta cu "Camera failed". M-am gandit ca e doar o chestie de moment, dar apoi problema a inceput sa persiste, astfel incat acum, dupa o saptamana de la descoperirea problemei, inca nu imi merge camera.

De asemenea, aceeasi problema o am si la aplicatia "Messenger" pentru Facebook. Cand sunt intr-o conversatie, telefonul nu imi permite sa fac o poza pe loc, pentru a i-o trimite persoanei respective.

Ce ar trebui sa fac si cum se poate rezolva problema? Va rog, e ceva extrem de urgent. Va astept raspunsul cat mai repede, dau funda >big grin

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o problema de soft. Se poate rezolva la service.

| ishallhelpyou a răspuns:

Din ce suna, este o problema hardware (fizic) a telefonului, dar ca sa elimini asta poti sa incerci urmatoarele 2 chestii:
- sa-i dai un restart;
- sa-l resetezi (dupa ce iti salvezi toate datele din memoria telefonului ).
Daca dupa acestea doua tot nu merge camera, nu ramane decat sa-l duci la service sau altul.

| anonim12345678900734269864 explică (pentru ishallhelpyou):

Cum salvezi datele in memoria telefonului?
Se pot salva si aplicatiile si datele din ele?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru anonim12345678900734269864):

Datele din aplicatii se salveaza in contul google play (daca aplicatia stie), cat despre datele din memoria telefonului, iti recomand sa-l conectezi la calculator si sa-ti copiezi pe calculator totul.

| Alina113 a răspuns:

Dacă ai garanţie il duci si vezi ce-ţi zice