| Gabitu698 a întrebat:

Buna TPU! Ce telefon este mai bun? Apple Iphone 11 sau Xiaomi Redmi 9 Dual Sim?
Stiu ca ambele au 64 gb memorie si 4 gb ram, bateria de la xiaomi redmi 9 dual sim este mai buna, camera de la iphone 11 este mai buna, proccesorul de la Xiaomi este mai puternic, rezolutia este mai mare la xiaomi si mai multe... care credeti ca este mai bun?

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Dupa parerea mea, cea mai buna vrianta (conform cu raportul calitate/pret) este Xiaomi Redmi 9.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Compari mere cu pere. Fac parte din ecosisteme complet diferite. Ca si VALOARE PENTRU BANI, Xiaomi bate de departe. Iti scriu de pe un PC care are placa de baza din 2012. De atunci am schimbat vreo 4 telefoane... dintre care ultimele doua Xiaomi - Mi A1 si acum Mi 10T Pro. Ca o nota amuzanta, pe 10T Pro am softul oficial care e MIUI 12. xxxx bazat pe Android 10, iar pe Mi A1 ma joc cu diverse ROM-uri de la baieti bazate pe Android 11 care, surprinzator, sunt majoritatea extrem de flexibile si stabile (crDroid e nebunie curata, e mai bun decat softul oficial din orice punct de vedere!).

| Zuzu1991 a răspuns:

Performanta xiaomi
fiabilitate iphone
real... iphone nu are buton de back si asta ma calca pe nervi tongue

| Legion7X a răspuns:

Niciunul, ambele merg perfect. Ambele nu se blochează și merg pe orice joc sau aplicație grozav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe un Xiaomi redmi 9 îți scriu, iPhone este mai bun, specificațiile ce le vezi la Xiaomi sunt gen ca la Allview nu sunt reale aducă dau bine numai pe hârtie în realitate e varza, e adevărat că la performance e bun, da la camere sunt slabe telefoanele astea care promit 48 sau 64 de megapixeli, adică sunt telefoane care au 12 megapixeli da pozele sunt mai mai clare și detaliate gen cum e la Samsung s9 și chiar iPhone 11. Nu te lua după specificații că nu mereu coincide cu realitatea. iPhone 11 e mult peste Xiaomi redmi 9 prime nici nu exista termen de comparație. Dar asta Xiaomi redmi 9 prime într-adevăr este cel mai realistit telefon de la Xiaomi acei 13 megapixeli sunt reali și face poze decente. iPhone e cel mai bine optimizat telefon așa că un iPhone care are 3 giga rami e echivalent cu un android ce are 6 giga rami, camera la fel nu trebuie să fie de 108 sau 64 de megapixeli. acei 12 megapixeli de pe iPhone sunt mai reali decât aproape orice telefon cu 64 de megapixeli de la Motorola sau Xiaomi, pozele ies mult superioare, detaliate etc. Nu te mai lua după specificații că dau bine doar pe foaie.
Daca vrei telefon cu display super și camera buna Huawei p30 pro este ideal, la acest telefon acei megapixeli chiar sunt reali și rupe aproape orice flagship la camere. Daca ai un buget mai mic îți recomand Xiaomi redmi note 8 pro. legat de baterie într-adevăr e magistrala se descarcă greu, te tine 2-3 zile având bateria de 5000.

| XatomisX a răspuns:

Incearca un oneplus 8t n-ai sa fi dezamagit este peste amandoua si are 128 gb

| MondaytoMondayimIn a răspuns:

Îți scriu de pe un iPhone 11! Venită de pe un Samsung s9, numai ma întorc niciodată la android. Bateria este îmbunătățită, nu umblu cu cea externa după mine! SEcuritatea telefonului garantata! Poze Amazing, filmare 4K. ETC. Tot ce vrei. Și cel mai mult îmi place viteza telefonului, nu se blochează nicioadata! IPhone-urile fata de anii precedenții gen IPh 5/6/7/8 sunt îmbunătățite 1000%. Android nu are durabilitatea mare! Te asigur ca in stadiul in care îl cumperi durează MAX 1 an. Pt mine personal IPh 11 este mai mult decât bun!

| Legion7X a răspuns (pentru MondaytoMondayimIn):

Serios android durează un 1 an. Eu de ce fac 3 ani pe un a6+ baterie 3500, nu 5000 și încă mă ține?

| MondaytoMondayimIn a răspuns (pentru Legion7X):

Nu stiu câta activitate ai tu pe telefon. Și mama cu tata au telefoane Samsung din 2017 și in ziua de azi și spun ca merg "bine" Stai pe un s20 și un IPh 11 o zi întreaga, ce face IPh sa facă și Samsung și ai sa vezi diferența. Acum nu o vezi pentru ca ai impresia ca e extraodinar android pentru ca ai unul, asa am crezut și eu pana am făcut schimbarea asta. Dacă stai pe telefon 2 ore sa dai 5 mesaje și 10 telefoane e normal sa te ținăhee hee) 10 ani. Dar acum telefoanele au alta inteligenta și mai multe facilitați, Facebook, ig, yt, twitter etc.

| Legion7X a răspuns (pentru MondaytoMondayimIn):

laughing Facebook, Youtube, muzică, aplicații câteodată mă uit la filme și 2h pe el, alteori stau 6h pe fiecare zi mă uită Dumnezeu laughing Se încălzeste cât ar fi el de telefon atâtea ore. Dacă dădeam numai mesaje îmi luam unul cu butoane.

| MondaytoMondayimIn a răspuns (pentru Legion7X):

?‍♀️?‍♀️?‍♀️ Nu stiu câți ani ai. Dar e clar ca nu ne înțelegem. Oricine a avut mai multe modele de telefoane știe sa facă diferența intre android și IPh. Fiecare e bun in felul lui. Îmi pare rău ca nu îți pot arată câte aplicații gen jocuri și de filme + aplicațiile de la munca care merg non-stop și totuși starea bateriei este 100% având in vedere ca de la 7/8 a.m telefonul merge încontinuu. Și nu se încălzeștehee hee). Erau niște exemple Facebook și yt. ETC. Cumpărați niște jocuri sau aplicații folositoare care îți ocupa spațiu mai mare cum am eu și spune-mi cum se comporta android după 6 luni.hee hee)

| Legion7X a răspuns (pentru MondaytoMondayimIn):

Ți-am enumat mai sus spunându-ți că folosesc multe aplicații Facebook, Youtube, messenger, waze, etc. Și merge destul de bine. Eu n-am avut probleme. Asta cu 100% minti rău. Dacă stai toată ziua pe el n-are cum să fie 100%. Prostește pe altul. Poate stai cu el în priză

| MondaytoMondayimIn a răspuns (pentru Legion7X):

STI măcar ce înseamnă sănătatea bateriei 100%? Așa ca fapt divers. înainte sa faci asumpții nefondatewinkinginteresează ce înseamnă. Bye bye?

| Legion7X a răspuns (pentru MondaytoMondayimIn):

Te întreb, umbli pe el de dimineața până seara pe jocuri, filme aplicații șmd ținând bateria toată ziua 100%?
Atât vreau să știu. Pentru că In standby pe mine ma ține 2 zile cu 100% făra să ating telefonul