| Roxii13 a întrebat:

De ce nu imi mai citeste laptopul cablul de date de la telefon? E ceva din setarile telefonului? Deoarece pana acum mi l-a citit, iar acum cand se incarca nu straight face Telefonul e Samsung galaxy europa. Dau fundita :*

18 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cand conectezi telefonul la pc, nu se intampla nimic la telefon sau in laptop? Ca de exemplu :se incarca telefonul? sau se aude un 'bing' in windows?

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

Alte răspunsuri
| Iulian03 a răspuns:

Poate ca este cablul de date defect.

| Roxii13 explică:

Se si aude si se si incarca straight face...

| neluL a răspuns (pentru Roxii13):

Inseamna ca nu este nici o problema! Intra in My Computer si vezi ca il gasesti sub partitii (telefonul) Dca este acolo inseamna ca nu ai probleme!

Daca ai un reply la raspunsul meu foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului MEU. Am dat din intamplare de raspunsul tau. Deci, foloseste butonul-> RASPUNDE.

| Roxii13 explică (pentru neluL):

Scz. nu mi-a aratat intrebarea numai in mail si nu am putut sa dau raspunde. Nu am nici o partitie care sa fie de la telefon. straight face

| neluL a răspuns (pentru Roxii13):

Incearca ''smecheria'' asta: Scoate Laptopul din priza si bateria din el si apoi apasa pe butonul de pornire asa cu el scos din priza cca 5-6 secunde (se golesc niste condensatori de curent). Apoi conecteaza-l la priza(pune-i bateria) si porneste-l normal si apoi introdu telefonul in USB ->s-ar putea sa-l recunoasca acum si sa-l gasesti sub partitii(o sa-ti apara numele telefonului sub partitii)! Aceasta procedura reseteaza Embedded Controller (CE)

| Roxii13 explică (pentru neluL):

Nu mergee straight face... alceva ce mai pot face?

| neluL a răspuns (pentru Roxii13):

Ce nu merge? Ce vrei de fapt s a faci? Da-mi un exemplu. Din cate am inteles la conectare se incarca telefonul si apoi in pc se aude acel 'bing'. Acum sa inteleg ca nu iti apare fereastra din telefon pe desktop? Si nici nu este sub partitii? Enumeraza-mi ce scrie langa partitii acolo: Ai asa:
-Computer
-Local disk C
-aici continua tu...

| Roxii13 explică (pentru neluL):

laughing pai vreau ca sa imi scot niste poze de pe tel pe laptop si nu mi-l citeste... straight face am locla c d e si Dvd Rw Drive (F)

| neluL a răspuns (pentru Roxii13):

Intra in " Device manager" din Windows vezi la driverul Samsung daca ai avertizare(semnul exclamarii), daca ai avertizare da uninstall pe urma "scan for hardware changes" o sa se instaleze singur driver pentru telefonul tau.
Sau -> cred ca
AI DEZINSTALAT SAMSUNG MTP APLICATION DIN TELEFON! De aia nu poti sa vezi telefonul din windows! Intra in Setari > Aplicatii > Gestionare aplicatii > Toate (TAB) si vezi daca acolo apare MTP Application.

| Roxii13 explică (pentru neluL):

L-am dezinstalat si tot nu mergee. si nu am nici aplicatia aia timpita straight face

| neluL a răspuns (pentru Roxii13):

Si cred ca l-ai reinstalat la loc... driverul!
Pentru MTP intra aici http://arvindgaba.com/......-resolved/

| StoicaVladutz32 a răspuns:

Cred ca dupa 3 ani este prea tarziu sa iti raspund, dar am avut aceeasi problema ca tine azi, si am reusit s-o rezolv singur. Nu stiu ce abureli erau alea cu bateria de la laptop sau orice altceva scria acolo, uite ce am facut eu, si poate te va ajuta daca vei mai pati asta. Tot ce trebuie sa faci e sa intri la setari (pe telefon) apoi te duci la "Conexiuni PC" si ar trebui sa ai doua chestii din care sa alegi. Alege "stocare in masa". Asta e toata smecheria, probabil ti-ai dat restart la telefon si si-a schimbat setarile. Sper ca a fost de folos raspunsul meu.

Alte răspunsuri
| AndreeaGeorgianna a răspuns:

Poate fi din setari. Intra la setarie pe telefon↔conexiuni PC↔Intreaba la conectare, reintrodu Usb in pc si vezi daca merge. Daca nu iti citeste deloc [nu se aude Bingul ala la windows sau nu se incarca ]verifica memoria pcului.Am patit pe toate.winking

| tutudan a răspuns:

Hei,

Pot fi mai multe cauze, tu ia-le la rand si vezi care ti se potriveste:):
1. Nu ai instalat driverul pentru telefon sau fie s-a instalat gresit. Aici trebuie sa intri in Device Manager si sa vezi ca totul e instalat ok, daca nu, poti lua de pe internet driverul bun, cat si programul pentru transferul de fisiere http://www.samsung.com/uk/support/model/GT-I5500YKAXEU

2. Din ce imi aduc aminte atunci cand se incarca, nu poti transfera fisiere. Cand conectezi telefonul ar trebui sa iti apara un fel de meniu in care poti alege si conexiunea cu pc-ul. Cauta prin setarile telefonului ca atunci cand conectezi cablu sa ti se deschida si in PC. Altfel degeaba te chinui. In plus, nu uita cand te conectezi telefonul la usb, jos in partea dreapta a ecranului iti arata ca si acum s-ar fi instalat un device nou. Daca dai click acolo ar trebui sa te trimita la folderul telefonului.

Sper ca te-am ajutat.