| Dragos_Iulian_1993 a întrebat:

Buna ziua; am achizitionat de curand un Samsung galaxy s3 din irlanda si e codat pe Vodafone in acea tara, exista sanse sa mearga si pe Vodafone din Romania fara a trebui sa il decodez?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

L-ai deschis? Baga-i o cartela de Vodafone.De a noastra.Ar trebui sa mearga.

| αndï a răspuns:

Da, cu siguranta. Este aceeasi retea happy

| carhartt a răspuns:

Cu siguranţă merge. O reţea este aceeaşi reţea, în orice ţara ar fi ea, tot dintr-un anumit loc provin toate.

| tofanlucian12 a răspuns:

Nu cred ca va merge ca difera benzile la tari. du-te la un servis si vezi. decodare nu cred ca va fi la un pret asa mare daca vrei pe aceiasi retea

| DunhillBlack a răspuns:

Nu, probabil nu va merge pe Vodafone Romania (din experienta personala iti zic, nu garantez insa pentru fiecare model in parte). Insa, te pot ajuta cu o metoda de decodare fara sa intervi asupra softului (fara root sau orice fel de interventie de pe pc).

1. deschide aplicatia Phone (tastatura telefonului) si tasteaza *#197328640#
2. se va deschide un meniu automat dupa ce vei scrie acel cod si va trebui sa alegi ‘[1] UMTS’, apoi ‘[1] Debug Screen’, apoi ‘[8] Phone Control’, apoi ‘[6] Network Lock’, si in final, ‘Options’
3. in meniul Options selecteaza ‘[3] Perso SHA256 OFF’
4. asteapta 30 de secunde si apoi selecteaza ‘Menu’ apoi ‘Back’ si apoi ‘[6] Network Lock’
5. selecteaza ‘[4] NW Lock NV Data INITIALLIZE’.
6. asteapta ca telefonul sa se restarteze. in cazul in care nu s-a restartat dupa 2-3 minute, tine apasat pe tasta de pornire/blocare si alege inchidere telefon, dupa care redeschide-l. daca ai facut pasii corect, telefonul o sa fie deblocat si in rest nicio modificare.
Am deblocat cateva telefoane Samsung Galaxy Mini 2 cu o metoda similara (tot prin tastatura), atat rootate cat si abia scoase din cutie si la toate am avut succes happy

Incearca chestia asta si revino cu un raspuns, pozitiv sau negativ happy