| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua stimati colegi de pe TPU! Ati putea daca va rog frumos sa imi explicati si mie care stiti ce inseamna aceste preturi care imi apar in mesajul primit de la Vodafone atunci cand am intrat in zona de roaming? Mentionez ca nu inteleg mai ales ce vrea sa insemne 0, 0262 euro pe minut...adica un pic peste un sfert de cent? Sau 26 de euro centi sau cat?
0, 0262 €/minut apel efectuat către statele din SEE
0, 0023 €/minut apel primit
0, 0048 €/SMS
0, 0017 €/MB

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Am gresit eu mai sus. este 2, 62 centi. Mai jos 0, 2 centi, 0, 48 centi si, in final, 0, 17 centi. Scuze!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

0.0262 euro adica 2.62 eurocenti nu 26 eurocenti

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Adica aproape 3 centi minutul?

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Da, 3 centi

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect! 26 centi virgula 2.
apoi 2 centi, etc.

| StefanescuDaniel explică (pentru Salontanul):

Si 0,0262 ce inseamna domnul meu? aproape 3 centi?

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Eee, la | Salontanul greu cu matematica.
si sa vezi cum scria el ca cica useri ca mine nu ar trebui sa existe pe TPU ca dau raspunsuri aiurea.

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Nu e greu cu matematica domnul meu. Si nu se ia nimeni de tine stai linistit. Doar ca nu intelegeam ce vroiau cei de la Vodafone sa zica in acel mesaj care l-am primit in momentul cand am intrat in zona Roaming, cu suma de 0, 0262 euro. Fiindca 100 de centi inseamna un euro. Si din moment ce am vazut 0, 0262 euro m-au bagat in ceata din cauza ca ma gandeam ca e una din doua. Ori ca se refera la 2 euro si 62 de centi ori ca se refera la aproape 3 centi si nu eram sigur. Atata tot domnul meu. Multumesc frumos!

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Nu prea ai inteles raspunsul meu asa e?
Nici macar nu era pentru tine.
E ok.
Atat tot domnul meu.
Dar oricum si la tie greu cu matematica.

| StefanescuDaniel explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos domnule! Chiar iti multumesc ca m-ai lamurit! Multa sanatate va doresc tie si familiei tale!

| Salontanul a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Da! Am gresit eu mai sus. este 2, 62 centi. Mai jos 0, 2 centi, 0, 48 centi si, in final, 0, 17 centi. Scuze!

Bula
| Bula a răspuns:

Un cent = 1/100 parte (aici: din 1 euro)
0. 0262 euro = 2.62 eurocenti
s. a. m. d.
Deci, in roaming, fiecare minut inceput se taxeaza cu tarifele indicate.