| andrro1 a întrebat:

Bunaaa! Am o urgenta! Azi am stat in telefon in timp ce statea la incarcat, avea cam 5%, ma uitam pe Facebook si cand deodata se inchide, il deschid se dechide doar partea aia cu SAMSUNG. Este un SAMSUNG GALAXY J5 prime. L-am pus a incarcat si sta luminita albastra aprinsa dar el nu se deschide. CE FAC? Va rooog ajutati-ma sunt disperata!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

1. NU se foloseste telefonul daca este descarcat la 5%! Mai exact sub 10%.
2. Daca bateria este aproape complet descarcata si folosesti o aplicatie care consuma mult curent, atunci telefonul se poate descarca chiar si daca este cuplat la incarcator
3. Lasi telefonul sa se incarce complet, dupa care apesi indelungat butonul de pornire/oprire (10-15 secunde) pana ce apare ceva pe ecran, dupa care iei degetul de pe buton. Telefonul va fi functional in cateva secunde.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lasa-l la incarcat pana se face 100% si apoi il deschizi! Ai rabdare!

| andrro1 explică (pentru Violleta2022):

Pe bune ca sta de la cinci seara la incarcat si acum e 11

| anonimg a răspuns:

Daca telefonul este iesit din garantie (adica are 2 ani de utitlizare), in schimbi bateria. In mod normal se schimba bateria la 2 ani.

Daca este inca in garantie, il duci in garantie.

| andrro1 explică (pentru anonimg):

Pai are abia vo 5 luni, si bateria nu o pot schimba caci nu i se scoate bateria e cu cheita. O sa-l duc la un servis dar faza e ca mama nu stie si ma va cam certa dar o sa il duc la un servis caci are garantia de 1 an/

| anonimg a răspuns (pentru andrro1):

Nu are de ce sa te certe, pentru că din 100 de telefoane noi, 10 se întorc la service pentru reparatii.
Motiv de ceartă ar fi fost daca telefonul ar fi fost lovit, zgâriat, dacă ar fi intrat apa în el.
Dar nu e motiv de ceartă pentru că nu se mai încarcă bateria. Că sunt multi parinti nebuni care le place să isi certe copii din orice, sau că sunt unii care de-abia așteaptă ca să isi vada copii gresind ca sa îi poată certa, asta e altceva.
Dacă mama ta e o femeie rea, atunci poti sa vorbești cu învățătoarea sau cu dirigintele tău ca să stea de vorba cu mama ta si sa o faca să înțeleagă că nu e vina ta. Căci o discuție între doi oameni maturi este altceva.
Învățătorul/dirigintele nu trebuie să fie o persoana care sa nu cunoască situația de acasa a elevilor.
De asemenea poti apela la o rudă care este matură ca să stea de vorba cu mama ta.
Iar dacă Îl vei ruga în cuvintele tale pe Dumnezeu sa te ajute, te va ajuta.
Curaj!

| andrro1 explică (pentru anonimg):

Mama nu e o femeie rea, din contra. Doar ca din cate stiu noi copii trebuie sa mai avem si putina frica, nu sa fim doar increzuti. Mama mereu mi-a spus: -Oricat de grea ar fi situatia vb cu mine, eu o sa te cert, dar pana la uram vom gasi o solutie si te voi ierta!

| anonimg a răspuns (pentru andrro1):

Atunci este un lucru bun dacă mama ta nu este o femeie rea.
Mă bucur să aud această veste buna.
Un părinte desăvârșit este acela când copilul lui nu se va teme absolut deloc că va fi certat atunci când fără voia lui va intra într-un necaz.

| Eduard619 a răspuns:

Tre sa ii faci o resoftare te duci cu el la un centru de reparat telefoane sau garantie.
Partea rea este ca o sa pierzi cam tot de prin telefon.happy

| andrro1 explică (pentru Eduard619):

Rauu,aveam toate informatiile in el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bootloop,se rezolva foarte usor la service cu 25-50 lei daca esti fraier.
Sau acasa daca esti smart tongue
Incearca un factory reset, wipe cache din recovery.

| andrro1 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat, dar nimic...

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Folosesti incarcatorul original? Pentru ca ar trebui... Daca nu-l folosesti, atunci e o problema, ar trebui neaparat sa il folosesti pe cel original. Daca il folosesti pe cel original, atunci uita-te la cablu, pe langa mufa pe undeva sa nu fie o fisura. Iar daca e o fisura inlocuieste cablul USB, nu incarcatorul.

| andrro1 explică (pentru RaulAndrei2002):

Eu nici n-am alt incarcator, dar eu cred ca problema e incarcatorul caci azi cand am pus la calculator sa se incarce arata 0% si am incercat sa mai misc incarcatorul si telu a inceput sa se deschida doar partea cu Samsung, dar o sa incerc cu alt incarcator Samsung si va spun. Sper sa nu fie nevoie de servis caci eu sunt la sat si aici nu exista asa ceva,

| Tănase_Ioana_2000 a răspuns:

Mai asteapta. Parerea mea este ca mai bine te lipseai de un telefon SAMSUNG.
Daca nu o sa se aprinda dai reset. Si daca tot nu merge foloseste garantia sau du-te la un servis pentru telefoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tănase_Ioana_2000):

"servis".ohh.

| Eduard619 a răspuns (pentru Tănase_Ioana_2000):

Lipseste-te de Samsung si mai bine ia-ti "haifon" ca nu trebuie sa mergi cu el in "servis"