| CosminComan75 a întrebat:

Cam cat timp tine bateria la un Samsung galaxy s3 mini? Adica utilizare medie sau intensa?

Răspuns Câştigător
| bioxenial10 a răspuns:

Salut, CosminComan75! Depinde foarte mult de stilul tău de utilizare a telefonului. În principiu, o rată de utilizare intensă a telefonului, cu tot felul de funcții active (GPS, Wi-Fi, luminozitate mărită etc.) te va determina să încarci bateria telefonului aprox. în fiecare zi, poate chiar în 8-10 ore (în special dacă te mai și joci). Firește, dacă stai permanent pe el o perioadă îndelungată, aceasta poate determina ca bateria ta să te ducă undeva la 3-4 ore. O utilizare medie, mai puțin agresivă deci, cu niște setări ale telefonului gândite special pentru economisirea bateriei îți va permite să încarci telefonul chiar și o dată la două zile.

1 răspuns:
| Hemera a răspuns:

Am un asfel de telefon de cam 6 luni si am invatat cate ceva:
1 Depinde de tine cum ai grija de baterie, daca ai grija de ea sau nu.
2 Foloseste orice functie de economisire a energiei pe care o gasesti la setari, chiar si limitarea performantelor procesorului.
3 Descarca un program de economisire a bateriei, sunt multe in play store.
4 Redu luminozitatea ecranului la minim, sau atat cat ai nevoie. Orice ai face incearca sa nu il folosesti prea mult la soare, deoarece nu se vede aproape nimic.
5 Opreste conexiunile GPS, WI-FI, si datele mobile. Activeaza-le doar cand ai nevoie, pentru ca sunt aspiratori de energie.

Sper ca te-am ajutat happy