| AdeeXd a întrebat:

Care este diferenta dintre Samsung Galaxy S2 si galaxy S2 Plus? Adica eu m-am uitat si le-am comparat, am vazut ca S2 Plus are schimbat fata de S2:
-Memoria interna (8GB in loc de 16/32)
-Chipsetul (a trecut de la Exynos la Broadcom)
-GPU (a trecut de la Mali-400MP la Broadcom VideoCore 4)
-Android (are v4.1 si se poate updata la 4.2.2 in timp ce s2 are 2.3.4 si se poate updata la 4.0.4..mai mult nu cred ca permite)
Insa nu prea stiu ce inseamna astea. in afara de android nu prea ma descurc laughing Imi puteti spune care este per-total mai bun? Voi ce mi-ati recomanda? Si mai am o intrebare. S2 Plus are Gorilla Glass?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Zic de pe acum. S2 plus=s2 minus, pentru ca nu e cu aproape nimic peste s2.
s2+ Are de cel putin 2 ori mai putina memorie interna. De ce de cel putin? Pentru ca din aia 8/16 gb, ~3 sunt ocupati de sistemul android. raman cam 5 vs 12-13 pentru aplicatii, jocuri, poze etc.
Exynos era mai performant; La fel si in cazlul lui mali 400, care era peste broadcom. Avantajul la broadcom e : consuma ceva mai putina energie, si de asta bateria ar tine la s2+ cu o idee mai mult.
S2 a avut 2.3.x, a primit update la 4.0.x si ultimul update oficial e 4.1.2. S2+ a venit cu 4.1.2 si a primit ultimul update la 4.2.2. Si te inseli cu ce permite si ce nu. S2 are suport neoficial. De asta daca dai pe youtube o sa gasesti mii de persoane cu s2 si android 4.4.2. In timp ce la s2+... bate vantul.

| KinekT a răspuns:

Pai sa iti explic:
Samsung a scos s2 din fabricatie si in schimb produce s2 +
Ei spun ca au un procesor/placa grafica mai buna (ceea ce nu e cazul ei le-au facut mai slabe)
Singurul upgrade este androidul.

| rgx a răspuns (pentru KinekT):

Asa e! -gorilla glass -memorie -cipul grafic! hai sa zicem ca la procesor sa fie la egalitate dar si acolo ma indoiesc.

| rgx a răspuns:

Strategie de marketing nimic in plus... S2 Plus nu are Gorilla Glass

| rgx a răspuns:

Mali-400>Broadcom VideoCore IV Cortex-A9=Broadcom BC28155 s2+ este aceeasi ciorba reincalzita

| BlacK_8915 a răspuns:

S2 PLUS are camera mai mare, procesorul mai bun, design mai rafinat, cu alte cuvinte se merita!

| rgx a răspuns (pentru BlacK_8915):

Care procesor? care camera? are memoria mai mica 8GB fata de 16GB la s2! nu are nici macar gorilla glass, restul sunt la fel. http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3621&idPhone2=5213

| Andrada98M a răspuns:

S2 Plus am si eu, iar o prietena avea S2. Pot sa spun ca 2PLUS in ultima vreme se vinde ok si e mai bun. Are cateva chestii in plus si la aplicatii, cred ca si camera e mai buna*nu sunt sigura*Oricum, din moment ce e PLUS, normal ca e mai bun