| Miihaa a întrebat:

Care este tara de origine a telefoanelor OnePlus?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facut de chinezii din China!

"OnePlus (Chinese: 一加科技; pinyin: Yījiā Kējì) is a Chinese smartphone manufacturer founded in December 2013. It is headquartered in Shenzhen, Guangdong. Apart from mainland China, the company serves 42 countries and regions around the world as of March 2016".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

China.

| Kiwibibilă a răspuns:

Chinezării. Nu merită banii.

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Vorbesti ca sa te afli in treaba.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru AnonimCuDiploma):

Du-te mai de aici vrei sa spui ca rabla aia merita 20 si ceva de milioane? N-ai vazut in ce hal isi bat cinezii joc de noi? Cand lanseaza un telefon il suprasolicita la inceput ca sa impresioneze si apoi in cateva luni ai probleme cu telefonul. Oricum dupa faptul ca e Android iti dai seama ca nu merita banii.

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Nu stiu daca esti troll sau esti proasta.
Majoritatea telefoanelor sunt facute in China (iPhone, Samsung, etc). OnePlus nu e mai prejos.
Nu inteleg ce vrei sa spui prin "suprasolicitat la inceput".

| Kiwibibilă a răspuns (pentru AnonimCuDiploma):

Normal ca majoritatea sunt asamblate in China pentru ca mana de lucru e ieftina DAR sediul Apple e in SUA.
Suprasolicitat, adica in primele zile de folosire a unui OnePlus de exemplu merge mai repede si ca un iPhone 7 sau un S8 dar dupa merge naspa.

| OnePiece a răspuns (pentru Kiwibibilă):

IPhone e mai chinezarie decat OnePlus, nu merita decat maxim 15-16 milioane.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru OnePiece):

Mama ce-mi place cand vorbesti nebagat in seama. Cand o sa pui mana vreodata pe un iPhone o da iti schimbi parerea. Asta e cel mai puternic telefon la momentul de fata, asa ca gurita.

| OnePiece a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Am pus mana pe aifon. E praf. Prafff.

Tot facut in China e, nu conteaza unde e design-uit. Si ZTE proiecteaza telefoanele in SUA, dar voi tot chinezarie il numiti. Hotarati-va!

Altfel, aifon 7 plus nu este un lucru care ofera practicabilitate la pretul cerut, ci doar o chestie din aia pe care o iei pentru fashion si stai pe insta si snep. Nu-ti trebuie aifon pentru asa ceva.

Am mai zis si inainte ca exista telefoane la 10 milioane mai practice decat aifon 7 plus. Sunt telefoane cu 4GB de RAM, spre deosebire de cei 3 de la i7+.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru OnePiece):

Ai pus mana pe dracu. Si eu am pus mana pe un p9 lite si telefonul meu vechi de 4 ani parca totusi merge mai bine. Esti praf. Pe bune. Cum sa compari un Android cu iOS? Un iPhone cu 3GB bate si un **** de Android cu 6 GB. Dar cum cu tine nu se poate discuta, pa.

| OnePiece a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Iti dau exemplu, mai fata de liceu. Eu AM P9 lite si l-am comparat cu un 5S.

Sa-ti spun in cat timp s-a dus 22% din baterie FARA date mobile activate? 25 de minute. Sa iti spun in cat timp s-a dus 22% din baterie cu date mobile activate, la P9 lite? 40 de minute.

Cu toate ca 5S-ul are ecran mai mic, rezolutie mai proasta si specificatii care in teorie ii permit bateriei si asa vai de ea sa mearga putin mai bine. Ai vazut ma ce baterie are de fapt? 1560 mAh, pai ma si un telefon de 3 milioane are bateria mai mare de atat. Bateria aia de la 5S se compara doar cu un Allview P41 eMagic pe care il are sor-mea, un amarat de 2 milioane si un pic, cu o baterie de 1400 mAh si ecran tot de 4 inci.

Cum sa compari Android cu iOS? cand iOS nu te lasa sa faci ce vrei cu telefonul, asa cum te lasa Android?

Peace. happy

| OnePiece a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Sa-ti compar giga-bateriile aifonului cu P9 lite (si alte chinezarii)? Teste facute de GSMArena, btw.

iPhone 4S - 45h
5 - 51h
Huawei P8 lite - 53h
5s - 54h
Zenfone 2 - 59h
iPhone 6 si 7 - 61h
iPhone 6S - 62h
Galaxy J3 2016 - 66h
OnePlus One - 66h
Huawei P9 Plus - 69h
iPhone SE - 73h
iPhone 7+ - 75h
Huawei P9 lite - 79h
Xiaomi Redmi 4 - 81h
OnePlus 5 - 82h
iPhone 6S+ - 85h
Galaxy A5 2016 - 91h
A5 2017 - 95h
Xiaomi Redmi Note 4 - 119h!
Lenovo P2 - 149h!

| Kiwibibilă a răspuns (pentru OnePiece):

Îmi place cum compari un telefon lansat în 2016 (cred) cu unul din 2013. Patetic.

| Lioana a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Oneplus merge naspa dupa mai multe zile de folosire? De unde stii? Ai Oneplus?

| JohnnyWalkerBravo a răspuns:

China, deci este Chinezarie la propriu! de ce, vrei sa cumperi un OnePlus? nu cred ca merita sa dai Bani pe asta din motiv ce este Chinezarie pe bune!

| Miihaa explică (pentru JohnnyWalkerBravo):

Eu am iPhone, dar am dat de ei pe un site si am cazut niste reviewuri bune.

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Majoritatea telefoanelor sunt produse in China sau in tari invecinate, deci nu inteleg aluzia la "chinezarie".

| JohnnyWalkerBravo a răspuns (pentru AnonimCuDiploma):

Chinezarie pe bune, in sensul ca chiar este din China marca, si nu doar ca este facut acolo, ca iPhone.

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Ce ai spus tu inseamna acelasi lucru. OnePlus nu e mai prejos tocmai pentru ca este facut tot in China, precum toate celelalte telefoane.
Intr-adevar, exista si telefoane "chinezarii", insa nu vorbim despre clone ale altor telefoane, care costa de 10x mai putin.