| mtw123 a întrebat:

Ce telefon preferati? Samsung sau iphone?
Si de ce

46 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Samsung s9 plus, ca imi place cum arata, partea hardware foarte buna si software

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De acord cu tine Rayyyyyyyy

| gelu1970 a răspuns:

Ce trist. Sa cumperi preferintele altora.

| Legion7X a răspuns:

ASUS ZenFone 3 ZE520KL

Specificații
√ Frecvență Procesor 2000
√ Model Procesor Octa Core
√ Sistem de Operare Android v6 ( marshmallow)
√ Memorie Ram 3 GB
√ Memorie Internă 32 GB
√ Tip slot Memorie ( până la 2 TB
√ Funcții respinge murdăria și amprentele
Geam 2.5D în față
√ Rezoluție Cameră (Mp) 16
√ Rezoluție video 4K
√ Camera secundară 8 Mp
√ Senzori - Cititor de amprentă, Hall sensor, Busolă, Giroscop etc

® Preț 1.199°° lei

| danutzu96 a răspuns:

Orice nu are IOS rolling on the floor. Am fugit si o sa fug in continuare de Iphone pentru simplu fapt ca nu pot modifica si instala ce vreau eu. La pretul unui iphone poti gasi un telefon cu Android la fel de bun si sa ai si unele avantaje mai ales daca esti programator.

| ziftode a răspuns:

IPhone nu are buton de back
Apple limiteaza ce poti face cu politica lor tampita
are o tona de probleme ascunse (linii care apar aiurea)
iphonu' cel mai X are o gaura foarte neplacuta in ecran (acolo unde e camera)
etc.

| alexboss2020 a răspuns:

Samsung,mai ales S9+ care este un telefon exceptional, daca Samsung ar avea un sistem bine pus la punct ca IOS-ul celor de la Apple iti garantez ca 8 din 10 persoane ar prefera Samsung-ul!
De ce prefer Samsung
-pretul foarte bun
-infinity display
-poze mai clare in low light(lumina scazuta)
-deblocarea faciala/irisului foarte rapida(mai rapida decat celor de la Apple)
-modul de personalizare a sistemului de operare
-dolby atmos(spatial sound 7.1)
-casti foarte bune care vin in pachet
-calitate foarte buna a sunetului cat si a stabilizarii
-rezolutia mare(pe mine ma ajuta deoarece vreau sa vizionez filme pe telefon la o calitate cat mai buna)
-desingne-ul(depinde de preferinta)

| mtw123 explică (pentru alexboss2020):

Cum adica modul de personalizare a sistemului de operare? la ce te referi?

| alexboss2020 a răspuns (pentru mtw123):

Poti sa iti personalizezi cum vrei tu sistemul de operare, sa faci iconitele mai mici sau mai mari, sa bagi un launcher care iti place, sa iti personalizezi setarile, ai liberate totala cu telefonul pe cand la Apple nu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexboss2020):

Poti lua n-spe mii de virusi din magazin play. Toate aplicatiile de customizat spioneaza agresiv pe ceea ce faci. Pe Apple baiatul meu exista securitate. Si in plus trebuie sa ai o varsta foarte frageda sa te intereseze cum arata in loc de cum functioneazawinking Stai pe Windows si joaca-te cat timp noi colectam date din lansatorul facut de noi utilizand Linux rolling on the floor

| alexboss2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desinge-ul unui telefon este foarte important, orice mic inconvenient al designe-ului poate strica total telefonul, ghici de ce multi nu isi cumpara P20 Pro sau Iphone X......notch-ul acela stupid(din punctul meu de vedere dar si al multor persoane)! Si cand am spus un launcher nu te gandi ca o sa fie descarcat de pe magazin play ci o sa fie luat direct de la Samsung, deci faza cu aplicatiile de customizat la tine a dat fail! Si de ce comentezi de windows cand aici era vorba despre altceva, se vede ca nu esti foarte matur! Nici nu stii ce sistem de operare am eu si nici macar nu stii la ce folosesc sistemul de operare, deci ai dat din nou fail! Data viitoare sa te gandesti de 10 ori ceea ce scrii! O zi buna happy!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexboss2020):

Eu ziceam de design-ul software. Am precizat ca launcherul de la Samsung merge extrem de greu (la fel ca toate app-urile facute de ei). Windows are legatura aici. Toti copii ca tine cu Android si Windows sunt obsedati de design. In plus, tu nu esti deloc matur deoarece ai 'boss' in nume. Nu am dat nici-un fail cat timp tu nici nu mi-ai citit ce-am scris. 10+ fails pentru tine.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Design-ul software e ceva pur subiectiv, iar in ceea ce priveste performanta Samsung a mai recuperat ceva teren comparativ cu altii pe Android. Nu mai suntem in 2013 cand bagau 7000 de lucruri pe Touchwiz din care 6000 nefunctionale.

| alexboss2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte trist ca te iei dupa mici''detalii'' care nu au legatura cu varsta persoanei respective! Revenind la subiect desingne-ul unui telefon conteaza daca nu intelegi asta este problema ta dar eu ca consumator cand platesc o suma importanta de bani pe un produs vreau sa obtin cea mai buna calitate! Il al doilea rand ti-ai aratat din nou talentul de ''copil'' la fraza asta ''Toti copii ca tine cu Android si Windows sunt obsedati de designe'' inca un fail pentru tine deoarece folosesc linux, am si windows pe un laptop care il folosesc doar pentru browsing! Si nu am nici un joc pe PC/laptop tocmai de aceea am consola!

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce securitate sa existe pe Apple? Ia de aici:

https://www.mobzine.ro/......ntul-root/
https://noizz.ro/......ne/nrgker6

Stii tu de ce nu scriu hackerii programe din astea pentru produsele Apple? Pentru ca ei isi dau seama ca nu prea au ce obtine din asta. Nu exista destui bani in aceasta industrie. Altfel explica si tu cum de un pusti de 15 ani din Romania sparge ditamai serverele NASA, care ruleaza pe Linux.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

A da, si sa nu mai zic de celebrul iPhone X, singurul telefon de peste 5000 de lei care crapa de la un simplu simbol indian, lucru care nu s-a auzit nici pe o petarda de Allview.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Zise si copilul care nici nu stie ca faza cu simbolul s-a reparat de mult timp. Subiect incheiat copii de gradinita ca degeaba va baga omul in cap ca voi tot de la fanboys luati miturile(=minciunile)

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Ala e mac nu iPhone mic copil. 15 ani? Vorbind copilul care urla dar nu stie diferenta dintre MacOS X Sierra si iOS. Acum se vede clar cine are 15 ani. Oh stai, ai vrea tu sa ai peste 8 ani! rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Allview isi infleaza bateriile in mod constant. Pusti de 8 ani ce esti si n-ai avut nici-odata bani de iPhone si ai stat cu Allview-uri de 300 RON. Bravo prunc mic. Asculta-ti manelele si du-te la profesionala sa ajungi ospatar. De altceva nu esti bun. Copil care se uita la Anime. Csf n-ai csf asa e TPU de la un timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexboss2020):

Nu conteaza design-ul, ci functionalitatea. Calitate inseamna performanta, securitate si multe altele. Ai consola? Nu ne pasa. Tot iti folosesi PC-ul doar pentru browsing. Macar citeste si tu ceva care nu vine de la fanboys de 8 ani. Pari copil deoarece in loc sa faci testele pe cont propriu te iei dupa chestii aleatoare de la comunitati low-IQ. Uita-te la OnePiece urland de Mac pe topic de iOS zicand de contul root LMAO ala a fost April Fools. Si Apple are atati bani incat ar putea cumpara tot terenul din Ro desi OnePiece urla ca n-au bani. Daca vreti respect de la mine, invatati!

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

1) Nu stiu de politica celor de la Allview dar nu prea ar trebui sa te iei de altii ca fan Apple. Ia ghici cine isi incetineste constant telefoanele ca sa "le conserve bateria" cica... si peste 2 ani te plangi ca iPhone 7 o sa se miste ca o leguma pe cand un amarat de Xiaomi, cu un Android vechi (6.0 sau ceva de genul) se misca in continuare ca in prima zi...

2) cica nu stiu care e diferenta dintre macOS si iOS. Prietene, tu stii ca o problema de securitate iti scade increderea automat in producatorul lui? Apple face si macOS si iOS. Nu imi spune mie ca ei dau mai multa atentie securitatii de pe iPhone decat celei de pe Mac. Asa ca e normal ca daca apar probleme din astea pe Mac, te poti astepta sa apara si pe aifon.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnule, tu nici nu ai citit bine raspunsul meu cu hackerii, nu e vorba de toti banii pe care ii are Apple ci ma refeream la o industrie specifica si anume hackareala Apple.

Aia cu contul root a aparut prin octombrie deci nici vorba de April Fools.

Esti imbecil, din pacate. Mai invata si tu ceva. Calitatea Apple nu se poate compara cu cea a companiilor care se respecta precum Samsung.

| alexboss2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

De la o persoana de calibrul tau nici nu se vede ca ai avea respect fata de cineva! Si ce imi spui tu mie ca Apple are atatia bani incat poate cumpara tot ter........Romania! Vorbesti cu mime de parca nu am detinut si nici nu voi detine acel produs, hai ca te-am lasat ca se vede ca incepi sa cauti cearta!

| Crackman a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam urata astawinking dar noi folosim sokolov ( rusesc ) nu se gaseste decat pe deep web.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crackman):

Daca zici ca e rusesc garantat e bun la performanta si nu-ti dau crash aleator app-urile ca la Samsung. Eu am PC rusesc si merge de 12 ani si tot face fata cu Linuxul ala de pe el.

| Scooter_Pro_1997 a răspuns (pentru alexboss2020):

Mie mi se pare Note 8 mai bun. dar si s9 e foarte bun

| Scooter_Pro_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca magazin play nu e costumizata. e cea originala ca app store

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IPhone pentru securitate.
Daca ar fi un Android, nici-odata Samsung. Tot timpul merg greu rau de tot in afara cazului in care fac root/dezinstalez&dezactivez petardele alea de app-uri si schimb lansatorul.
N-am avut nici-odata probleme cu: iPhone, Huawei, HTC sau Pixel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca Samsung, imi place designul.

| OnePiece a răspuns:

Nu stiu, compara un iPhone 7 cu un A5 2017 si apoi vezi tu daca merita sa dai inca pe-atat cat dai pe un Samsung.

| OnePiece a răspuns:

@ScriptKiddie daca va fi vreun atac din ala informatic unde se vor fura parole pe Android, lucrul se va intampla si pe iOS. Si mai usor decat crezi tu.

| Alex2o17 a răspuns:

Samsung,datorita sistemului de operare Android care e mult mai eficient si usor de folosit

| Angel31 a răspuns:

Sunt fan Samsung, urasc marul. Am avut primul model si nu mai vreau sa aud de asa ceva. iPhone nu iti ofera libertatea Android

| Andrei277 a răspuns:

Iphone, am avut 4s 6s si acum am 8, securitatea se simte, Androidul mi se pare super dezorganizat,, si la capitolul securitate varza. Nu inteleg de ce sa pui unui telefon 8-6 GB de RAM cand poti sa il optimizezi mai bine, cu mai putin RAM

| SkittlesP a răspuns:

Samsung, imi place hard si soft. Ios e prea locked-down si aiurea.

@ScriptKiddie, nu inteleg ce e asa rau despre Android. Mi-e mi place si ce-i.

| Kago a răspuns:

Samsung pentru ca prefer sistemul de operare Android.

| specialistul2013 a răspuns:

Samsung s9 este printre preferatele mele https://www.storesyoulove.com/category/telefoane/samsung/

| andruska00 a răspuns:

Eu sincer sunt cu Samsung, au multe optiuni si vad ca din ce in ce tot avanseaza si functioneaza mult mai rapid telefoanele nu mai zic de Android si toate functiile lui.Iar Iphone e mult mai complicat de umblat pe el, prea multe nu pot spune pentru ca nu am avut niciodata Iphone.Sunt multe de zis dar poti gasi mai multe pe Youtube unde iti arata diferenta dintre un Iphone si Samsung. Sper ca te-am ajutat.

| tudorcraft a răspuns:

Samsung, pentru ca pe IPhone nu poti "crack-ui" aplicatii(si nu, nu ma refer la siteuri cu torente, ci la crack manual, ca pe acele siteuri nu sunt toate aplicatiile de pe google play)

| Hrițcu_Bianca_2000 a răspuns:

Samsung este un telefon cu o caritate ca la Iphone. La Samsung tine mult bateria insa la iphone mai deloc. Iar la Iphone trebuie sa ai 100 de parole

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hrițcu_Bianca_2000):

Nu stiu ce vi se pare rau la a avea parole multe/securitate. Chiar nu ma mai bag intr-un fel treaba voastra ca nu vreti iPhone. O sa intelegeti de ce sunt pro iPhone cand se va buli Android-ul de la virusii zdravan ascunsi... Se vor fura parole si multe altele.

| Scooter_Pro_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate iei virusi mai usor pe Android dar poti sa ii si scoti mai usor decat la IOS

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scooter_Pro_1997):

Daa ca sa-i scoti usor trebuie sa nu faci root sau alte mizerii de genul. Problema mare e ca majoritatea va faceti root si daca cumpara omul un tel de la cineva trebuie urgent sa treaca la ROM-ul stock cu sansa destul de mare sa fie pus pe site-uri direct virusat.

| Scooter_Pro_1997 a răspuns:

Eu prefer Samsung pentru ca este mai bun din punct de vedere software si hardware.

| Scooter_Pro_1997 a răspuns:

Fara suparare dar iphone-ul are un sistem de operare pentru handicapati

| Vicktoria1333 a răspuns:

Eu prefer samsungul. Fiindca are cu mult mai multe optiuni decat iPhoneul. Insa si iPhoneul e bun pentru ca nu franeaza. Dar totusi eu raman cu parerea pozitiva despre Samsung. Eu singura il folosesc si sunt foarte multumita