| Chhrisu a întrebat:

Cineva imi tot trimite mesaje si vreau sa stiu daca pot face plangere la politie(numarul nu e ascuns)

7 răspunsuri:
| MariuSSer a răspuns:

Potrivit articolului 206 din noul Cod penal, "fapta persoanei care, in mod repetat, urmareste victima ori ii supravegheaza locuinta, locul de munca sau alte locuri frecventate de catre aceasta, cauzandu-i astfel o stare de temere, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda".

De asemenea, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicari prin mijloace de transmitere la distanta, care prin frecventa sau continut alarmeaza victima, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava".

In cazul acestei infractiuni, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

| Cozma27 a răspuns:

Faci degeaba...

| Gicutzu23 a răspuns:

Poi daca sunt amenintari de genu: ''Daca nu imi dai nu stiu cati bani iti omor sau iti dau foc la casa" ar trebui sa il denunti la politie imediat si eu am patit-o dar era doar o cioara facea farse dar tot el a incurcatoo... Sper ca te-am ajutat bafta...Si mult noroc.

| Cozma27 a răspuns (pentru Gicutzu23):

Vezi ca omul nu a zis ce fel de mesaje... poate primeste mesaje de dragoste de la prietenii care-si bat joc de el...si daca e cartela prepay o sa rada si politia de el

| xPoc a răspuns:

Pai si acea persoana ce mesaje iti trimite?

| Andreea111Andra a răspuns:

Cu siguranta

| Eugen_Eugenutzu_1997 a răspuns:

Da, se ia in considerare.
O seara buna, Eugen!