| WayhaughtK a întrebat:

Cum formatez bateria la un Samsung J6 plus?
Ieri l-am luat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasi sa se descarce complet, pana se opreste, FARA sa-l incarci.
Dupa ce s-a descarcat complet, incarci telefonul pana la 100% si iarasi lasi sa se descarce complet, pana la oprire.
Repeti inca de 2 ori ciclul de incarcare-descarcare completa.

Dupa al 3-lea ciclu de incarcare-descarcare incerci sa folosesti telefonul incarcand totdeauna complet si lasandu-l sa se descarce sub 20%, inainte de reincarcare.

Daca nu vei folosi telefonul timp indelungat, inainte incarci bateria 100%, dupa care il opresti complet din BUTON.
La intervale de 3-4 luni se re-incarca bateria la 100%, chiar daca nu este folosita! Altfel se risca defectarea iremediabila al bateriei.

Se va avea grija ca bateria sa nu se raceasca sub temperatura de +5 grade Celsius, chiar daca nu este folosita.

| RobertMoon a răspuns (pentru Bula):

Tataie, ai ramas in urma rau cu telefoanele, daca face ce ii spui tu strica bateria, nici decum nu o formateaza deoarece telefoanele noi NU au nevoie de formatare:

,, În primul rând, bateriile cu litiu-ion nu au nevoie de formatare. Mitul a rămas în mentalul colectiv de pe vremea telefoanelor din generații mai vechi. Modelele noi nu trebuie încărcate de trei ori câte 12 ore. Generațiile noi de acumulatori nu mai trebuie să treacă prin acest ciclu pentru a putea funcționa la capacitate maximă. '' sursa: Arsis.ro (partener Vodafone, articol din 2019).

| Bula a răspuns (pentru RobertMoon):

Puiule, mai trebuie sa inveti multe!
Intai trebuie sa inveti ce inseamna "formatare" din punct de vedere fizic si chimic.
In al doilea rand, eu am scris incarcare pana la 100%, si NU timp de 12 ore. Mai trebuie sa inveti si sa citesti. tongue
Si, in al treilea rand, explica-mi de ce TOATE aparatele mele cu baterie Li-Ion inca functioneaza foarte bine, chiar si cele de acum 5-6-7 ani (de cand au aparut primii in comertul nostru), iar copilul destept din vecin si-a schimbat deja a 3-a oara bateria la acelasi telefon.

Gandeste, experimenteaza, apoi vorbeste!
Pana atunci, prostia si nestiinta se plateste. Scump!

| RobertMoon a răspuns (pentru Bula):

Nu ma lua pe mine cu puiule si vorbe de genul ca nu-ti merge. Poate doar aici ca te ascunzi dupa un cont si crezi ca poti sa spui toate prostiile doar pentru ca ai distinctii, si stai linistit...copilul din vecinii tai si-a schimbat bateria deoarece face ce fac toti copii din ziua de azi. A stat pe el pana i-a zapacit bateria, iar tu nu. Eu am avut zeci de telefoane si majoritatea scumpe si nu am facut balariile de care zici tu si au mers bine mersi. Eu zic sa te limitezi la ce stii si sa nu mai dai raspunsuri,, inteligente'' cuiva care chiar stie despre ce-i vorba atunci cand tu esti pamant de flori.winking

| RobertMoon a răspuns:

La telefoanele noi nu exista formatare la baterie laughing aoleu

| NoahKaan a răspuns:

La telefoanele noi nu trebuie sa formatezi bateria datorita bateriilor si incarcatoarelor de tip Liion. Citeste pe net mai multe