| Delliaa a întrebat:

Cum ma pot conecta pe internet pe mobil? Am 350 MB si nu stiu ce trebuie sa fac sa ma conectez.

11 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Să faci setările de internet mobil poți suna la *555 și să vorbești cu un operator.

| VitalyDeMarco a răspuns:

Depinde in primul rand si ce telefon ai.
Apoi pe ce retea esti.
De exemplu daca esti pe Orange intri la ei pe site si iti faci acolo setarile pentru internet.
Asta e tot...

| Delliaa explică (pentru VitalyDeMarco):

Am Nokia c3 si sunt pe cosmote, fata abonament

| VitalyDeMarco a răspuns (pentru Delliaa):

Uite pe tine asta te intereseaza :
Poţi activa acest serviciu sunând la Departamentul de Relatii cu Clientii (1234) sau trimitând un SMS gratuit la 1234 cu textul "A WI".

Pentru configurarea automată a telefonului trimite un mesaj gratuit fără conţinut la 4777 şi urmează instrucţiunile.

Dacă telefonul tău nu poate fi configurat automat, setările necesare conectării la Internet sunt:

1. Parametrii generali pentru configurarea telefonului mobil (accesând Internetul de pe telefonul mobil, cu un software specific)

APN (Access Point Name): internet
Nume utilizator: nu se completează
Parola: nu se completează
Pagină de start: http://www.cosmote.ro/ro/html/internet.htm
Când se face conectarea la Internet direct de pe telefon nu este nevoie sa se seteze număr de dial-up.
2. Setările necesare conectării printr-un PC (folosind telefonul mobil ca modem)

APN (Access Point Name): internet
Număr apel:*99# sau *99***X# (X se referă la numărul conexiunii GPRS, aşa cum apare în setarile telefonului; în mod normal X=1)
User name: nu se completează
Password: nu se completează
Pentru detalii suplimentare sună la Serviciul de Relatii cu Clienţii la numărul 1234 de la telefonul tău mobil sau la (021)404.1234 de la un alt telefon fix sau mobil.

| Delliaa explică (pentru VitalyDeMarco):

Dupa ce dau sms la 4777 nu-mi mai da niciun raspuns

| VitalyDeMarco a răspuns (pentru Delliaa):

Iti spune acolo ca daca nu functioneaza configurarea automata sa urmezi pasii urmatori.

| Delliaa explică (pentru VitalyDeMarco):

Pai nu inteleg ce trebuie mai exact sa fac.

| VitalyDeMarco a răspuns (pentru Delliaa):

Trebuie sa intri in setarile telefonului, de obicei setarile acelea se gasesc in setarile mesajelor. Incearca acolo.

| ssaabbiinn a răspuns:

Salut! Pai trebuie sa te duci in meniu, apesi pe Conectivitate sau (la unele telefoane), cauti in meniu Orange si de acolo selectezi pagina de internet. Sper ca te-am ajutat!

| DragonsEPIC a răspuns:

Trebuie sa te duci la un magazin de telefoane sa iti baga setarile
Funda?

| Florinakeflorin123456789 a răspuns:

Abonament: ii sunii pe cei de la firma (ex ORANGE) si le ceri sa-ti actiiveze 3G sau cartela prepay : suni la *100# si cauti la setari! Funda?