| Girly97 a întrebat:

Este adevarat ca telefoanele mobile folosesc curentul electric pentru a ne citi amprentele? Degetele sunt extrem de sensibile.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Degetele tale nu sunt sensibile?

| NLS a răspuns:

Cum a zis deja Cristimihailov, un senzor de amprenta poate fi capacitiv (au cea mai mare răspândire), optic, sau ultrasonic (asa ceva găsești doar pe telefoanele mai scumpe).

Toate variantele folosesc curent electric, altfel nu ar putea funcționa.
In general, orice senzor de orice fel, foloseste electricitate pentru a transforma ceva (sunet, mișcare, atingere, poziție, stare de prezenta sau absenta, masă, volum...) într-un semnal electric, ce urmează a fi prelucrat, folosit, transformat, etc.

| gabicoo a răspuns:

Cred că e a patra oară când pui întrebarea!
Nu știi să citești sau îți lipsește o doagă?

| cristimihailov a răspuns:

Ahh... Girly97...
Totul foloseste curent, dar in mod indirect. Senzorii sunt optici, capacitivi sau ultrasonici.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Cauta-l pe Oreste pe Youtube... Vorbeste in multe episoade despre chestii de genul.

| helpforyou a răspuns:

Pai daca nu ai curent in baterie nu poti folosi nici sezorul de amprenta. Deasemenea ei sunt de mai multe feluri, dar cel mai nou este senzorul ultrasonic.