| Cezar_Cezar_1984 a întrebat:

Eu sant in cehia si am cartela de Orange la minne.am incarcat cartela ieri cu un cod de reincarcare si in loc sa imi bage credit mi-a bagat direct minute.si nu pot sa vorbesc in Romania.ce este de facut sa pot sa iau creditu inapoi?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuia mai intai dezactivata optiunea de pe cartela si apoi o reincarcai. Optiunea se dezactiveaza sunand la operatorul de telefonie.

Acum nu stiu daca ai ce mai face. In locul ta as incerca sa vorbesc cu un operator daca se poate sa imi dea creditul inapoi in schimbul minutelor.
Daca nu se poate, atunci dezactiveaza optiunea/extraoptiunea si incarci din nou cartela. Sau iti cumperi alta cartela noua (cu numar nou) care nu a fost activata nici o optiune, si chiar are credit pe ea.

| dannyel86 a răspuns:

"Dacă vrei să activezi o altă opțiune decât cea inclusă pe cartela SIM Orange, trimite un SMS la 321 cu textul "CREDIT", pentru a primi creditul înapoi și a alege o altă opțiune potrivită nevoilor tale de comunicare. După ce primești mesajul de confirmare, apelează *100# și alege opțiunea pe care o dorești, în limita creditului inițial de pe cartelă."

sursa: orange.ro

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Daca vrei sa verificam si noi situatia ta, te rugam sa ne spui numarul de telefon intr-un mesaj privat.

O zi buna,
Orange helper

| cevdet a răspuns:

Acum ca nu mai este roaming, ar trebui sa poti vorbi. Ce iti spune?
Nu stiu daca ceea ce spune @dannyel86 este valabil acum. Stiam ca e valabil numai la activarea cartelei (prima dupa cumparare).