| Bettybeatrice1919 a întrebat:

Hei, lume. O intrebare urgenta am si sper sa ma ajutati. Deci, eu am un Htc. Si in el mereu am folosit cartela Lyca Mobile. Insa acum am Orange. Cartela de la Orange e pusa intreaga intr-un mobil. Si eu vreau sa o bag in HTC. Insa trebuie cumva..decupata, adica trebuie doar partea aia metalica ca sa o pot baga in serarasul din lateral. O pot decupa eu? Daca o fac se deterioreaza? Si daca intra, trebuie sa merg cumva la Orange sa faca ceva ca sa recunoasca cartela, pentru ca precizez ca nu am mai pus de la Orange in telefonul acesta

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cartelele SIM mai noi sunt asa facute incat partea cu marimea micro-SIM se poate detasa usor dinmijlocul cartelei, prin simpla apasare cu varful degetului.
Dupa detasare va ramane chenarul exterior, care se poate folosi ca adaptor cand ai nevoie de cartela de marime normala, respectiv mijlocul este utilizabil in telefonul tau HTC.

Daca mergi la o caserie Orange (sau alta telefonie mobila) te vor ajuta sa-ti decupezi cartela, iar chenarul adaptor ramas si cartela mare (cu codul PUK) sa le pastrezi bine, in loc sigur, pentru caz de nevoie!

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sfatul meu este să mergi la Orange să le ceri să îți schimbe actualul sim într-unul care se poate fragmenta, adică vrei un nano sim.

| Afurisenia a răspuns:

Decuparea o poti face la orice shop de telefonie pentru 5 lei. Sau, poti cere la Orange sa-ti dea o alta cartela cu acelasi numar, dar care este marcata pentru decupare. Marginile se pot refolosi daca vrei cartela intreaga.

| LeonardZenga a răspuns:

Du te la Orange si vezi acolo

| Cristi_Dan_2000 a răspuns:

Depinde daca HTC-ul are micro sim nu doar partea metalica daca are nano sim da doar partea metalica