| Ocreata05 a întrebat:

Hei. Saptamana trecuta mi-am achizitionat un telefon Huawei P8 Lite, insa nu l-am lasat 24 de ore la incarcat asa cum se spune ca ar fi corect pentru. o durabilitate a bateriei buna pentru ca aveam nevoie de el.
Nu "ma tine" bateria mai mult de 12 ore. Intrebarea mea este as putea sa ii mai fac ceva acum, sa il reformatez ca sa "ma tina" o zi macar bateria?

Răspuns Câştigător
| Florinelx a răspuns:

Acum nu ai ce sa ii mai faci! Dar, dacă stai pe el aproape non-stop e normal sa te tina 12 ore. Totuși dacă nu stai non-stop pe el, încearcă sa-l descarci de vreo 2-3 ori complet, și sa-l lași la încărcat peste noapte. Sper că ti-am fost de ajutor. Funda? Mersi!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai este valabila chestia aia cu formatarea bateriei. Te tine 12 ore pentru ca stai mult pe el, cum facem toti cand ne cumparam telefon nou.

| Pool77 a răspuns:

Are bateria de 2200, la ce te asteptai?
Era logic sa nu te tina mult.
2200 este exagerat de putin la un smatphone, nici 2600 nu-ti ajung, da, S7 Edge cu 3600 tine foarte bine, 7H SOT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia cu 24 de ore la incarcat nu se aplica telefoanelor noi. Consumul baterie depinde si de cat de mult folosesti telefonul si de setarile care le ai pe telefon (locatie, bluetooth, luminozitate la maxim influenteaza bateria). Nu reseta telefonul nu o sa te ajute cu nimic, atat tine bateria nu poti face prea multe doar sa il folosesti mai putin

| OnePiece a răspuns:

Pai... asta e punctul slab al P8 lite-ului, bateria de doar 2200 mAh. Incearca sa-ti procuri o baterie externa de calitate, de vreo 70-80 de lei.

| BroRo01 a răspuns:

Bateriile LION numai au nevoie de formatare, LION fiind aproape toate bateriile folosite la telefoane in ziua de azi. Ideea este ca nu e vina ta sau a telefonului, bacteria este foarte mica si performantele telefonului cer ceva putere. Nu ai ce sa ii faci eventual poti sa foloseti 'power saving mode' ca sa itimai dea 1 ora 2

| Nikku21 a răspuns:

Acum telefoanele sun deja formatate nu trebuie sa le mai formatezi tu.
Bateria nu te tine deoarece are Android mare ecranul consuma mult si multe alte functii deci nu e din cauza ca nu l-ai formata