| catalin131 a întrebat:

Hei, TPU!
Am un telefon Nokia 2730 classic. Telefonul este blocat cu codul de siguranta, iar eu am uitat acest cod. Nu pot sa deblochez tastatura fara sa scriu acest cod.
Ma puteti ajuta sa aflu acest cod sau sa resetez telefonul?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Solutia cea mai radicala si care merge sigur e hard reset. Dezavantajul este ca pierzi orice date de pe telefon: numere, sms-uri etc.

Cu telefonul inchis, apesi in acelasi timp * + 3 + buton apel. Cu ele apasate, apesi si butonul de power.
Telefonul va porni la setarile de fabrica, ca atunci cand e cumparat nou, iar codul default e 12345. "
SURSA : http://forum.computergames.ro/......ranta.html

Sau vezi linkul :
http://www.hard-reset.com/nokia-2730-classic-hard-reset.html

Toate cele bune.

| DJMikeGMC a răspuns (pentru bursuc001):

Se pare ca nu stii sa citesti in engleza, zice cLAR pe al 2 lea link ''before device reset you need to provide the lock code'' si omu asta exact asta nu stie, codul de siguranta si da, nu merge cu tel inchis deoarece am si eu un telefon ca acela si se aprinde normal cu jmecheria *+3...

| bursuc001 a răspuns (pentru DJMikeGMC):

Măi, şi te-ai găsit tu să "te bagi în seamă"?

Cred că tu NU şti să citeşti - acolo scria foarte CLAR şi care este codul : "The default lock code is 12345. "

Te-ai găsit tu la 16 ani să mă înveţi pe mine engleză ( la 42 de ani )...
Mai bine înveţi să citeşti!

Toate cele bune.

| DJMikeGMC a răspuns (pentru bursuc001):

Si dumneavoastra ce nu pricepeti? omul de mai sus NU MAI ARE COD CA ASTA si l a schimbat. daca n ai Nokia nu te baga eu am incercat chiar adineauri pe al meu si nu merge cu toate ca eu n am probleme deoarece stiu codul

| DJMikeGMC a răspuns (pentru bursuc001):

La ce e bun sal reseteze daca ar stii codul, ca sa poata introduce chestiile alea trebuie deblocata tastatura, cu tel inchis nu merge

| bursuc001 a răspuns (pentru DJMikeGMC):

Cred că tu NU şti ce înseamnă hard reset/factory reset ( revenire la setări de fabrică ) şi ce se face telefonului prin această metodă/operaţie...

Aceasta înseamnă că telefonul se aduce în starea în care a ieşit din fabrică : "GOL", fără date în agendă, fără poze/clipuri sau alte aplicaţii instalate/modificate ulterior.

Deci şi FĂRĂ codul modificat de acest user!

Telefonul va fi cu codul INIŢIAL de fabrică ( default lock code ), care este 12345!

Mai studiezi "puţin" în domeniu şi apoi mai discutăm...

Toate cele bune.

| DJMikeGMC a răspuns (pentru bursuc001):

Bah n-are rost sa ne certam daca NU PRICEPI ca TELEFONUL nu poti face nimic DA ABSOLUT NIMIC pe el daca nu-i deblochezi tastatura, si la usb de exemplu dacal bagi la pc NU IL CITESTE PANA NU deblochezi tastatura. ti am mai zis eu am acest telefon

| bursuc001 a răspuns (pentru DJMikeGMC):

N-are rost să mai povestim, am explicat destul de clar mai sus!

Şi, mai citeşte Regulamentul - vezi că NU se adresează cu "băh" :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Toate cele bune.

| DJMikeGMC a răspuns:

Cod de fabrica este 12345 de resetat nu poti ca n-are android

| catalin131 explică (pentru DJMikeGMC):

Codul e schimbat, nu mai e 12345.