| niciunnume19 a întrebat:

Hei TPU, telefonul meu mergea din ce in ce mai greu, asa ca l-am inchis si cand l-am pornit mi s-a aprins pana la android, l-am lasat asa peste noapte si nimic, am scos bateria si la fel, nimic, ce are si ce i-as putea face? Help me :3, funda :*sad

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Precizează EXACT modelul de telefon şi mai vedem...

| niciunnume19 explică (pentru bursuc001):

ZTE Skate

| bursuc001 a răspuns (pentru niciunnume19):

Bună!

Poate fi vorba de o aplicaţie cu "probleme", sau din cauză că sunt foarte multe, sau un virus ( dacă n-ai antivirus ), etc.

Eventual, poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu metodele explicate la linkul :
http://www.hard-reset.com/zte-skate-hard-reset.html

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

După factory reset poţi instala un antivirus - îţi recomand Avast Free Mobile Security ( în română ), pe care-l poţi descărca de la linkul :
http://www.avastantivirus.ro/avast-mobile-security

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Sau duci telefonul la un Service.

O seară frumoasă.

| niciunnume19 explică (pentru bursuc001):

Multumesc :*

| bursuc001 a răspuns (pentru niciunnume19):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat