| Maria_Ana_1987_HNut a întrebat:

Putin ajutor?
Eu am niste banuti pentru un nou telefon ( si anume un Samsung Galaxy Grand Prime ), mai am ceva de strans din pacate, dar parintii mei mi-au propus sa-l iau la abonament ca sa-mi fie mai usor. Dar nu prea stiu multe lucruri despre abonamente.
Imi puteti spune cat ar trebui sa platesc lunar pentru acest telefon si daca primesc reincarcarea cartelei pe fiecare luna?
-Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Abonamentul ti-l aranjezi tu cand cumperi telefonul. Iti vor prezenta ei ofertele (minute in retea, minute nationale, mesaje, internet, chestii), iar tu vei accepta sau nu. Pretul ti-l vor spune tot ei. La minute, mesaje si ce mai ai tu acolo se va da "reset" la fiecare luna. Pretul abonamentului nu-l poate estima nimeni aici pe TPU. Dupa parerea mea, este mult mai bine sa-ti iei un telefon la abonament. Cel putin eu asa am avut mereu.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pretul tel difera in functie de abonamentul pe care il alegi

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Pai aici depinde. Daca telefonul nu e in oferta atunci e posibil sa nu-l gasesti deloc. Automat daca se gaseste o sa fie o oferta cam proasta la telefon.
Or sa te puna sa faci un abonament pe 2 ani si sa mai platesti si o suma de bani pentru telefon.
telefonul tau vad ca e in jur de 900 lei. Automat astia la abonament o sa te puna sa platesti (in functie de oferte si de valoarea abonamentului) o suma ca de 200 lei... dar o sa te puna sa ai un abonament cam de 50 lei pe luna.
Nu merita deoarece tu daca vrei pe viitor mai mult internet sau ceva diferit, nu o sa poti avea, decat dupa aia 2 ani.
la 900 lei cat costa poti astepta o oferta la el sau poate e la resigelate.
Telefonul chiar nu e asa de bun ca sa merita sa platesti un abonament 2 ani.
Pe scurt: da, la abonament nu dai 900 lei acum, dar dupa 2 ani de zile o sa ajungi sa dai 2700 lei pe un telefon care probabil o sa vrei sa-l schimbi dupa 1 an asa.
Da, la abonament ai oferta care se reseteaza lunar. Daca nu platesti si ai 2 luni restante... tot o sa te taxeze doar ca o sa fie ca si cum nu ai avea credit.
In fine, nu fa prostia sa-l iei la abonament. Un alt motiv: daca l-ai spart pe urma tot o sa fie nevoie sa platesti abonamentul.
Ai rabdare, poate chiar prinzi o oferta super la el. Mai bine SH decat la abonament.
Eu nu mai am abonament de 2 ani (cand facusem ca sa-mi cumpar galaxy s 1) si am cam regretat ca tot plateam 70 lei pe luna de 2 ani si doream alte minute si internet fata de ce-mi ofereau ei. dar na.

2 ani e un timp prea mare ca sa stii ce o sa vrei.
Cauta pe eMAG, flanco, evomag, altex. si vezi acolo ce telefoane or sa fie la oferta care sa aiba ce-ti doresti.
eu pe telefonul meu am dat 800 lei si e mult mai bun decat ala care-l vrei tu.

| Maria_Ana_1987_HNut explică (pentru EVOLUTION_5448):

Si cum se numeste telefonul tau?
P.s: Am ales telefonul descris mai sus datorita ecranului mare, ador asta la telefoane, si pentru brand-ul Samsung.

| Eduaard a răspuns:

Nu știu exact cât costă la abonament, dar eu ți-aș zice că nu merită, mai bine strângi banii și ți-l iei așa și nu mai ai treabă, baftăwinking