| xSleidăr a întrebat:

Hristos a inviat.

Am incercat sa scot cartela SIM cu un ac(pentru ca nu am cheița din aceea speciala.
Acul s-a rupt si am ramas efectiv cu un ac blocat in caura aia mica de introdus cheia.

Ce pot face inainte să mă duc la service?

Am mai citit pe undeva(tot pe TPU) ca il poti scoate daca pui pe varful unei sarme super glue si sa lipesti de ac. Am facut spume la gură până am scos lipiciul ala de acolo, mai mult l-am ras.
In acest moment telefonul atarnă intr-o parte cu un magnet de frigider putin mai puternic langa el.
Am citit pe Quora ca asa a avut unul o problema similara si i-a mers.

Telefonul este un Samsung A50

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca ai cam fortat. Un ac nu se rupe asa de usor. Cu magnetul ii faci si mai rau.
De-asta le spune smartphone, ca sunt mai inteligente decat unii dintre noi.

| xSleidăr explică (pentru darrio2007):

Nu este prima dată cand scot cartela cu acul. De data asta s-a intamplat sa fiu(foarte) ghinionist. Si dacă bati si apropouri, de ce nu imi zici tu ce să fac in asa situatie?
Si fară "du-te la service" pentru ca e usor de zis, dar amar cand auzi cat ai de platit din cauza unei prosti.

| darrio2007 a răspuns (pentru xSleidăr):

Vorba proverbului „Ulciorul nu merge de multe ori la apa, ori se sparge ori se crapă. Acul este ascutit. Chestia aia de la telefon nu este ascutita. Va trebui sa mergi totusi la un service sau incearca ceva subtire dar fara varf.

| Wr3nch a răspuns:

Sa il strici de tot, daca magnetul nu l-a terminat deja. Mergeai la service si cu 10 lei te rezolva, sau inprumutai de la cineva o cheita ca is universale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol. Ai bagat si superglue.

Dar ca idee pe viitor, eu lipsa cheitei speciale am rezolvat o utilizand capse cu care capsezi hartiile, sau agrafe de birou, se potrivesc de minune in fanta aceea