| Sebi53 a întrebat:

Mi-am luat telefon Samsung galaxy y pro young cu 350 mb trafic si acces nelimitat pe facebook si yahoo.
Intrebarea mea este daca descarc aplicati sau ma joc un joc pe care l-am descarcat consum din mb sau ce sa fac sa nu mai consum din ei sau ce aplicati de sistem consuma mb?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Poi, sincronizarea conturilor consuma net dezactiveaz-o happy apoi, orice aplicatie pe care o instalezi din Play Store "mananca" din net, de exemplu daca instalezi Angry Birds care are aproximativ 30 mb, ti se vor consuma 30 mb din net, plus inca cativa mb pe care ii constituie pozele, comentariile si alte chestii care apar cand intri in play store.

Daca vrei sa ai net nelimitat pe gratis, conecteaza-te la o retea de Wi-fi, s-ar putea sa ai si tu un router prin casa, sau poti sa-ti cumperi unul ca nu este foarte scump si nici greu de configurat.
In rest, cand esti pe 3G, in afara de facebook si yahoo nu ti-as mai recomanda sa intri pe altceva, tatalui meu i-a venit 30 de euro dupa ce a stat o zi pe net happy ma rog, facuse si telefonul hotspot wi-fi (router) ca sa poata sa-mi dea si mie net pe tableta si d-asta s-a consumat asa de mult, in fine, smartphone-urile consuma foarte mult net.

| Sebi53 explică (pentru introduaicinumele):

Dar programele de sistem care se actualizeaza consuma mb

| Sebi53 explică (pentru introduaicinumele):

Si daca ma joc jocuri pe care l-am descarcat consum mb

| introduaicinumele a răspuns (pentru Sebi53):

Poi, cand te joci, dezactiveaza 3G-ul ca 99% din jocuri merg si fara net, iar aplicatiile care se actualizeaza consuma si ele net. daca ai smartphone ai nevoie neaparat de Wi-fi ca sa nu ai probleme, asta e sigurwinking

| Sebi53 explică (pentru introduaicinumele):

Dar nu am 3G ci 2G are ceva?

| introduaicinumele a răspuns (pentru Sebi53):

Altii au 4G laughing nu conteaza ce ai, doar sa fie dezactivat ca sa nu ai costuri suplimentarewinking

| Sebi53 explică (pentru introduaicinumele):

Multumesc mult pentru sfaturi

7 răspunsuri:
| 8mariastar a răspuns:

Daca jocurile sau aplicatile au nevoie de intrenet se consuma din mb