| Ciotaucrusrujw a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, mi am scapat telefonul in apa si exact in momentul ala l am deschis dar nu merge
L am lasat o zi in orez si merge dupa l am utilizat si noapte cand sa ma culc l am lasat si dimineata cand m am trezit nu mai mergea
va rog ajutor dau funda!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie/trebuia să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

| IseeVoices a răspuns:

Daca nu ai scos bateria e probabil sa se fii stricat, incearca s-o inlocuiesti iar daca nu merge du-te la un service.

| ivanhoe a răspuns:

De prima data trebuia sa-i scoti rapid bateria, apoi, cu grija, sa il desfaci pentru a se putea usca mai repede interiorul. Varianta cu orezul nu tine. Cea cu congelatorul nici atat. big grin

| Frumystefy a răspuns:

Pai i-a atins circuitele... trebuia sa ili desfaci, sa ii scoti bateria si sa il lasi 3 zile in orez

| TheHiHello a răspuns:

Normal, telefonul ar trebui lăsat în orez 3 zile. Dacă poți să aștepți atât. Dacă nu, caută specialiști care să îți repare telefonul. Sper că te-am ajutat. ♥

| Dandam a răspuns:

Am vazut la cineva care a scapat de doua ori telefonul in apa ca il baga intr un prosop si il baga la congelator si nu mai avea nimic... funda?