| Andrei0003 a întrebat:

Pot să dezinstalez aplicații pre-instalate pe care nu le vreau pe android? (Netflix, Amazon etc.). Ocupă spațiu degeaba, nu-mi plac și nu le folosesc.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unele merg altele nu merg. Depinde.

| doctorandus a răspuns:

Dap, am două aparate de la Nokia cu Netflix preinstalat și l-am șters de pe ambele. Bine, la fiecare update de firmware revine și îl șterg din nou.

| Wr3nch a răspuns:

Unele da, unele nu. Daca nu sunt marcate ca aplicatii de sistem le poti sterge. Daca apar ca aplicatii de sistem doar dezactiva.

| NLS a răspuns:

Da, se poate da disable oricarei aplicatii, chiar si multor aplicatii strans legate de sistem, cu mentiunea ca functia controlata de acea aplicatie nu va mai fi disponibila, sau va functiona defectuos

Se poate si dezinstala complet, dar nu e recomandat, nu va mai putea fi adusa niciodata inapoi, pana nu faci root (pierzi garantia) si reinstalezi sistemul de operare.

Dand disable, aplicatia va disparea de pe telefon, nu va mai rula in fundal, se va elibera memorie de stocare si RAM.

1. Trebuie sa activezi Developer Mode pe telefon.
++De regula, dar nu e valabil pentru orice telefon si model, intri la Settings - About device/About phone - mergi la Version -
ciocanesti de mai multe ori pe "Build Number",
pana apare mesajul: "You are now in Developer Mode"

2. Intri in Developer Mode si activezi "USB Debugging"

3. Descarci si instalezi pe un calculator Minimal ADB & Fastboot 1.4.3, de aici:

https://androidmtk.com/download-minimal-adb-and-fastboot-tool

4. Ai nevoie de numele real al tuturor pachetelor APK pe care doresti sa le dezinstalezi.

Exemplu: numele real al aplicatiei "FM Radio app" este:
com.caf.fmradio

Le gasesti cu aplicatia APK Analyzer, disponibila in Google Play
(a lui Martin Styk, dar si cea a lui Dinostudio8891 e ok )

Sau Apk Analyzer_v2.1 de pe apkpure

###########################
Alternativ, poti folosi in minimal ADB comanda:

adb shell pm list packages -s

si iti vor fi listate absolut toate modulele si aplicatiile instalate, de regula peste 300 la numar.

De acolo poti afla numele aplicatiei dorite (pentru fiecare producator de telefoane, acele nume difera.
Dar cele ale aplicatiilor ce apartin de Android, Google, Facebook, Amazon, Instagram, etc sunt mereu identice)

############################

4. in Minimal ADB introduci comanda:

adb shell pm uninstall -k --user 0

apoi un spatiu liber dupa 0 si urmeaza numele aplicatiei dorite

de exemplu
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.marvin.talkback

Exemplul de mai sus va dezinstala aplicatia

com.google.android.marvin.talkback

adica: Google TalkBack, venita cu Android.

Daca nu te descurci la vreun pas, imi poti scrie.

Cu aceasta metoda poti dezinstala ORICE, de la bloatware-ul gasibil in Android sau venit de la Google, pana la aplicatiile inutile ale producatorilor chinezi, magazinele lor inutile de aplicatii sau de control al telefonului, browsere, playere video sau audio de rahat, aplicatii care genereaza reclame, etc
Trebuie doar sa sapi putin pe net, pentru a afla ce e sigur de dezinstalat si ce nu.

| NisipLaMare a răspuns (pentru NLS):

Stii o comanda sa dezactivezi notificarea de update din sistem? Am dezactivat-o pe un tel si tot apare saracia.Si bineinteles comanda pentru a intrerupe comunicarea gen receiving update information from developer and control?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am uitat sa menționez ca telefonul trebuie conectat la acel calculator unde ai instalat ADB, printr-un cablu de date, si apoi iti va apărea sa confirmi ceva...

| Anuket a răspuns:

Da, se poate. Mi-am dezinstalat Facebook folosind un pc și cmd. Caută în engleză soluții că în română nu știu dacă găsești.

| NisipLaMare a răspuns:

Da, te duci la Settings apoi aps selectezi care aplicatie vrei tu apoi Uninstall. Doar sa nu dezinstalezi ce nu sti.

| NisipLaMare a răspuns (pentru NisipLaMare):

Mai poti sa dai Disable si force stop.

| Ka0ru a răspuns:

Nup, poti doar sa stergi actualizarile si sa le dezactivezi din setari. Ai pe aceeasi pagina unde ai stocarea la aplicatia respectiva setari ca sa stergi actualizarile si dupa ii dai disable ca sa nu isi mai faca iar actualizarile.

| ReignForest a răspuns:

Când intri la setări apoi la aplicați și d-ai spre exemplu pe Facebook scrie dezactivează

| ReignForest a răspuns (pentru ReignForest):

Asta doar dacă Facebook e instalat de ei