| Anonim9118 a întrebat:

Salut, e adevărat că asta a fost primul smartphone din lume? https://youtube.com/shorts/39OkDvyybPM?si=uMIEg0XgTIdu7z K7

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici pe departe.
sunt mai multe modele considerate ca fiind primul smartphone da in niciuncaz ala

| Anonim9118 explică (pentru suntserios):

Păi asta a fost primul cu camera foto din lume...

| suntserios a răspuns (pentru Anonim9118):

Asta nu înseamnă că a fost primul smartphone. Și nu, nu a fost ăla primul cu cameră

Bula
| Bula a răspuns:

Primul telefon mobil a fost construit de un radioamator japonez, dupa ideea "telefonului mobil" din serialul s.f. "Star Track", la inceputul anilor 1960 si a fost un radioreceptor portabil modificat.
Primele telefoane mobile au fost fabricate de firma "Motorola" si a fost poreclit "Caramida" (din cauza formei si marimii).
Telefonul din flmare s-a fabricat cu mult timp dupa, cand s-a infintat deja si firma Nokia (care n-a fost primul fabricant).
Smartphone-urile s-au comercializat doar dupa anul 2000.

| Anonim9118 explică (pentru Bula):

Pai din câte știu Mihail Gorbaciov a vorbit la un telefon Nokia din Viena la Moscova în 87 ....deci atenție în 87 a fost lansat un telefon Nokia al 3 era deci ....nu Motorola a fost primul telefon din lume

| Bula a răspuns (pentru Anonim9118):

Faptic, in anii 80 deja multe companii lucrau atat pe telefoane mobile, cat si pe telefoane mobile (NU smartphone-uri! ).
Nokia 6600 din filmare a iesit pe piata in anul 2000, dar armata folosea telefoane mobile inca de la sfarsitul anilor 1970.
Primele telefoane mobile au fost foarte scumpe si erau inca montate in bordul masinilor.
La populatie, prima data s-au raspandit pager-ele, urmate de telefoane mobile.