| anonim_4396 a întrebat:

Am asa o intrebare, care e faza cu telefoanele reconditionate de pe ebay si alte site-uri online? Ei afirma ca ofera 1 an garantie, insa fara nici o factura nimic si nu imi e clar daca garantia vine de la producator sau de la Magazinul lor online, pai si daca cand apare un defect nu ma mai baga in seama, ce fac?

P.S. La fel nu stiu cum functioneaza garantia la telefoanele presupuse NOI din china, ca xiaomi sau Huawei luate de pe web si alea la randul lor vin fara factura si nu ai nici o dovada de garantie. MERSI!

2 răspunsuri:
| Brancardierii a răspuns:

Nu e nici-o afacere sa iei chestii reconditionate, daca vrei sa te risti la chestii la mana a doua mai bine iti cumperi de pe olx sau okazii ceva de la proprietar, pentru ca cei de la magazine vor adauga un pret mult mai mare la un produs care nu merita atat.
Asta e parerea mea, ori cumperi ceva nou din magazin, or ceva la mana a2a de la proprietar, nu te baga la resigilate/reconditionate.

| Daniel_Nistrean_1991 a răspuns (pentru Brancardierii):

M-am interesat, se pare ca reparatiile se fac in China, Hong Kong pentru acest tip de telefoane, deci tel trebuie trimis acolo, nu trebuie factura doar IMEI tel si S/N tel. Produsele reconditionate sunt verificate inainte sa fie puse in vanzare, daca si aveau vreun defect - a fost reparat, insa la alea second te risti tare. Ideea e ca alea reconditionate oficial de Producator, au garantie din momentul iesirii din uzina, la vanzator ar mai putea sta o luna, doua, deci se scurteaza din perioada initiala a garantiei. Atat am aflat eu, trebuie sa fie garantie la producator altfel e bai, daca voi stiti mai multe - va rog frumos happy