| Alex24444 a întrebat:

Salut, am o problema cu telefonul meu (SAMSUNG A40) de cand am luat telefonul nu il pot conecta prin cablu USB la calculatorul meu, pur si simplu cand incerc sa transfer fisiere si bag telefonul la calculator doar incarca, deblochez telefonul si nu-mi apare nici o optiune care sa-mi spuna sa fac legatura de fisiere... tin sa mentionez ca am cablu C-type

Răspuns Câştigător
| Gabriel9707 a răspuns:

Prima data hai sa o luam cu pc-ul. Daca conectezi alt dispozitiv la el il recunoaste? Incearca diferite porturi. Un alt motiv ar putea fi cablul care nu este compatibil pentru transfer de date, asa ca incearca si cu un alt cablu. Inca un lucru care il poti incerca este sa intri la setari, dupa aceea mergi la informatii software si dai pe "numar versiune" pana iti spune ce modul dezvoltator este activat. Dupa aceea dai inapoi si selectezi optiuni dezvoltator, dai in jos pana ajungi la cinfigurare USB implicita, dai pe el si alegi "transfer de fisiere" sau ceea ce vrei tu sa transeri. Si ai grija sa nu umbli la alte setari cand esti in modul dezvoltator.

| Alex24444 explică (pentru Gabriel9707):

Multumesc mult! chestia cu developer modul era, nu puteam transfera din cauza ca era debifata chestia aia...

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca datele pe care vrei sa le transferi sunt in memoria interna a telefonului, doar cu soft de la Samsung poti realiza conectarea si sincronizarea telefonului cu pc-ul.
https://www.samsung.com/levant/support/side-sync/

| cfrtobias a răspuns:

Cu alt cablu ai incercat?