| JackLoLpERRY a întrebat:

Salut am si eu nevoie de ajutor! acum cateva zile mi-am bagat cablul de date in telefon si mi-a aparut pe ecran ca, cardul de memorie al telefonului trebuie sa formatez cardul pentru ca avea un virus, l-am formatat iar dupa nu mai vroia telefonul sa imi citeasca cardul sad.Cum as putea sa il fac sa imi citeasca cardul din nou? ma puteti ajuta va rog frumos

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Incearca sa scoti cardul din telefon, sa-l conectezi la calculator cu un adaptor si sa-l formatezi din nou

| JackLoLpERRY explică (pentru al3xander):

Adaptorul unde il bag? ca nu prea stiu...

| al3xander a răspuns (pentru JackLoLpERRY):

Pai daca ai microSD ca sa-l conectezi la calculator iti trebuie un adaptor care arata ca un SD in care bagi microSD-ul, pe care-l conectezi la calculator printr-un cititor de carduri SD

| JackLoLpERRY explică (pentru al3xander):

Cardul este microSD si cand am cumparat cardul mi-a dat o chestie mica numita adapter micro SD miscro SDHC. Deci ce trebuie sa fac mai explicit ca nu prea ma pricep la telefoane si de aia am si intrebat... daca se poate mai explicit!

| al3xander a răspuns (pentru JackLoLpERRY):

Uite imaginea asta http://static.marketonline.ro/......-plus.jpg. adaptorul iti transforma cardul intr-un SD pew care-l poti pune intr-un cititor de carduri la calculator. de asemenea poti utiliza cardul si la aparate cu SD-uri (camere foto/video, gps-uri etc.)