| TheBestYou a întrebat:

Salut,am un Samsung galaxy grand prime Sm-G 530Fz si vreau sa imi fac update la android, telefonul are android 4.4.4 acum si vreau sa il fac la 5.0.0 cand dau la setari actualizare telefon astept putin si imi apare au fost instalate cele mai noi actualizari cum pot sa il fac la android 5.0.0 sau 5.0.1?

2 răspunsuri:
| gheothecow a răspuns:

Legal, nu poti face update, deoarece Samsung nu va mai face un update pentru respectivul model. Totusi, exista un mod, dar este mai complicat, implicand root, costom room si altele.
Per total, daca vrei neaparat android 5, iti sugere sa iti cumperi alt model, sau sa te apuci sa studiezi acesti domeniu.

| stefania_2660 a răspuns:

Nu este adevarat eu am galaxy grande prime cumparat de curand si am android 5.0.1 lollipop, merg updatate pana la 5.1.1 lollipop, asta incerc si eu sa fac sa il duc la urmatorul stagiu de 5.1.1, dar nh stiu cum aveam androidul 5.0.1 cand l.am cumparat din magazin. Si imj zjce tot la fel ca folosesc cele mai noi update... cu toate ca m.am documentat si merg updatat la 5.1.1