| TopCom360 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S3 Mini (GT-I8190) si am niste probleme la el. A fost cumparat de nou acum vreo 11 luni de la Altex. Problema este de la baterie, cred eu, de la soft nu stiu sigur daca are vreo problema, dar nu cred. Deci, il las la incarcat o noapte ( 9 ore ), si dimineata il iau la scoala, activez netul pe cartela, umblu pe el, de jucat mai rar, ascult muzica, asta nu este intens sau in acelasi timp. Cand ajunge procentul pe la 35-50% se restarteaza, de multe ori se restarteaza in continuu, alteori se deschide si imi spune ca mai am 2% baterie. Si daca ii scot bateria si o bag la loc, iar dupa 20min il pornesc am vreo 60% baterie. Telefonul a fost rootat, ca recovery am avut ClockworkMod Recovery si in momentul de fata este totul ca in magazin, recovery original si Kernel cu sistem de operare original. Rugamintea mea la voi sa imi spuneti ce e de vina, bateria sau trebuie dus la garantie ( daca mai am ) sau service. Sa cumpar o baterie noua, in jur de 100lei este una?
Astept raspuns, dau funda! happy

5 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Da n-are cum sa fie bateria, doar daca ar fi bateria nu ar trebui sa faca minuni de genul, incearca un factory reset, daca nu merge du-l la un service, cred ca garantia nu o mai ai daca ai facut root, adica oricum, daca ai facut root o pierzi la sigur, da nu stiu daca isi pot da seama daca i-ai facut unroot.

| TopCom360 explică (pentru AlexL28):

Recovery este sters, este cel original al telefonului, cel de baza si superuser nu mai este in aplicatii, kernel este cel din fabrica. Sa nu aiba vreun aparat care sa detecteze ceva mai in "radacina", nu stiu cum sa-i zic :p

| Nero a răspuns:

Unele telefone "imbatranesc" si au nevoie de un factory reset.Adica sterge toate aplicatiile si pozele etc din el si revine la setarile din fabrica. Daca vrei sa faci asta iti recomand sa salvezi fisierele importante si eventual sa scoti cardul de memorie la reformatare. Daca nu sti cum sa faci asta, intri in setari si depinde ce android ai, cauta"creare copii de rezerva si revenire la setarile din fabrica"Asta ar trebui sa rezolve problema

| TopCom360 explică (pentru Nero):

Din pacate i-am facut si factory reset, de multe ori chiar, dupa un flash se cerea ba factory reset, ba cache reset, ba dalvik cache, sau chiar toate o data. Am tinut un rom, mai exact CyanogenMod 11.0 KitKat 4.4.2, in jur de 5 saptamani, pana mi-a aparut problema asta, si i-am dat de vreo 2 ori factory reset cu unroot complet dar degeaba, ii mai fac o data si sterg absolut tot din el, cu microsd scos.

| aFrEy a răspuns:

Mda bateria e de vina trebuie neaparat