| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dau funda, sunt la mare, azi am fost la plaja azi, au fost valuri mari si a venit valul peste cearceaf, si a intrat in telefon apa, in jackul la casti, l-am inchis zi când am ajuns la hotel l-am deschis, dupa 10 min de net a inghetat, displayul a rămas aprins 30 min si s-a restartat singur.
Acuma l-am pornit de 16 min si nu mai face nici o fita, acuma dupa el scriu, întrebarea mea e unde ajunge apa din jack-ul de la casti...
Eu l-am curatat si dupa 10 min ca am fost in apa când sa întâmplat si nu am
Văzut, lam sters cu un betisor de urechi, telefonul e Nokia lumia 625
Deci, unde ajunge apa de la jack?
Dau funda

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te pune să i ti i ei telefonul pe plajă? Apa aia ajunge la display, si se duce folia aia si nu m ai poti trimite mesaje de pe el, poate nici să il deschizi nu m ai poti, va rămîne blocat, deoarece tu nu l ai desfăcut complet telefonul să il stergi bucată cu bucată, tu l ai sters cu un betisor de vată, păi ăla nu ajunge peste tot, poate ai baftă si nu a ajuns apa la ecran, că dacă ajunge acolo mîine e pa nu il m ai poti folosii. Iar o folie pentru el adică alt display costă 150 lei.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, mersi pentru raspuns, a intrat o cantitate e, trem de mica acolo
Fro 50ml, care sa zicem ca fro 19 au ajuns la display (dar eu nu vad nici un strop de apa pe el dupa 4 ore de la moment)o afecta cu ceva? de când s-a restartat stau nu mai pe el(fro 2 ore ) si nu a mai facut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma, telefonul de abia sa atins de apa
O fi intrat 50 ml, deci a intrat o cantitate foarte putina. Nu cred ca o sa ajungă la display

| Zdog a răspuns:

La display.

| Zdog a răspuns:

Hai sa-ti zic despre un mic truc pe care l-am "prins din drum". In caz ca ai scapat telefonul in cada, in chiuveta, in buda sau in orice alt recipient care sa contina apa, iar acesta a inceput sa faca nebunii, adica sa vibreze singur, sa se aprinda tastatura etc. tot ce trebuie sa faci e sa-l bagi intr-un bol cu orez. Acest truc nu functioneaza de fiecare data.
Orezul este recunoscut ca absoarbe foarte bine umezeala. Cu toate ca nu am gasit studii care sa arate acest lucru, am mai gasit cazuri in care posesorii de telefoane mobile "s-au salvat"
Nu este un truc care functioneaza 100% insa puteti incerca oricand, asta daca aveti niste orez la indemana happy.