| nitumarius a întrebat:

Salut, de cam 4 zile mufa telefonului a inceput sa-mi faca fite.
Cand introduc mufa de incarcare microusb, imi apare ca incarca si ca nu incarca de vreo 5 ori doar pe secunda. Are momente cand nu face fite si merge si incarca si are momente cand imi arata ca se descarca si ca incarca de 10 ori pe secunda.
Am curatat mufa de praf cu o scobitoare de lemn, cu o periuta de dinti uscata... solutii? In afara de service.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La un service mufa usb a unui Nokia Lumia 520 a fost curățată cu un ac. Era înfundată cu praful din buzunar.
Pentru că mi-am luat un telefon cu 4000mAh (Xiaomi Redmi Note 5), nu mai stau să îl încarc așa des.

| IoanWild a răspuns:

Din doua poate fi una sau chiar alt ceva.Bateria s-a defectat sau incarcatorul e defect. Mergi la un service si ii rogi sa iti incarce telefonul ca ai o urgenta sau vezi cu alt incarcator. Daca incarcatorul este bun atunci sigur bateria este de vina. Ori s-a oxidat unde incarci. Pentru reparati nu dai mai mult de 50 de lei. Cum crezi tu! Bafta!

| Lauv a răspuns:

Schimbă cablul USB, dacă nu funcționează și întâmpini aceleași probleme, este slotul USB de la telefon și trebuie înlocuit, te costă între 90 și 150 de lei să-l schimbi.