| Hahahahshshwb a întrebat:

Salut, eu am un iphone xs max iar ieri cand am vrut sa intru pe el touch screenul nu mai raspunde la comenzi, adica e blocat. Displayul merge, face id merge, doar ecranul nu raspunde la comenzi. Mentionez ca mi-am facut ios 16 si am auzit ca multi au probleme la el, cei de la gsm au zic ca displayul nu are nicio problema, ce as putea sa fac?

2 răspunsuri:
| Lucian887 a răspuns:

Încercați să forțați repornirea iPhone-ului. Atingeți rapid butonul „Mărire volum" și apoi butonul „Reducere volum". Continuați să apăsați butonul „Power" până când logo-ul Apple apare pe ecran.

Există mulți utilizatori care au găsit următoarea soluție utilă atunci când ecranul tactil al iPhone-ului nu răspundea. Trebuie să ajustați atingerea 3D pe dispozitiv și să vedeți cât de magic funcționează. Iată pașii:
1. Deschide Setări pe dispozitiv și accesează General.
2. Atingeți Accesibilitate și apoi atingeți 3D Touch.
3. Acum puteți regla sensibilitatea tactilă 3D de la Light, Medium și Firm.

Dacă nu ați reușit să remediați problema cu soluțiile enumerate mai sus, este posibil ca unele erori iOS să fie de vină pentru o astfel de problemă. Pentru o astfel de situație, utilizarea unui instrument de recuperare a sistemului precum Fixppo va fi o opțiune.

| drbromz a răspuns:

Salut. Poti sa incerci sa ii dai un hard restart, in cazul in care problema este din cauza software-ului, ar trebui sa o rezolve. Apasa pe volum +, dupa pe volum -, dupa tine apasat pe butonul de deblocare pana se reporneste ecranul si arata logo-ul Apple. Ar trebui sa reporneasca toate functiile, inclusiv comunicarea cu componentele. Sper ca te ajuta.