| Anonimus100 a întrebat:

ieri seara mi-am scapat telefonul in wc, l-am scos repede, nici 5 secunde nu a stat, i-am scos bateria imediat, l-am uscat cu feonul, l-am bagat intr-un castron cu orez vreo 20 de ore, dar acum cand mi se deschide imi tot apare mesajul ca tensiunea incarcatorului este excesiva si sa deconectez incarcatorul, dar nici nu il am la incarcat. ce sa fac? Am un Vodafone 875. Ati patit?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi trebuit sa il usuci cu feonul ca mai mult il prajesti. Dar totusi... cum ai scapat telefonul in wc? :S

| Anonimus100 explică (pentru anonim_4396):

Pur si simplu mi-a cazut din mana dupa ce am dus un prosop la baie. sad

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Da, am patit, dar un caz mai naspa: eu am scapat paharul de suc pe el si am facut ca tine, am pus foenul si toate cele, apoi la mine a inceput sa vibreze ca idiotul si m-am speriat!
Tot un model de Vodafone am avut!
Faza este ca, eu am fost cu el la magazin si mi-au dat altul tot acelasi model si asta a fost!
Te-as sfatui sa faci si tu la fel! In fond, a fost o greseala, se poate intampla oricui.
Nu sta cu el asa, du-te la cel mai apropiat magazin Vodafone sau de unde l-ai achizitionat!
Bafta! happy

| RaduTN a răspuns (pentru CezaraEM):

Pai si ce sa-i faca cei de la Vodafone? Sa-i schimbe telefonul? Asta nu e o problema de garantie.

| Lisiele a răspuns:

rolling on the floor Asa se intampla cand nu te mai saturi si-l iei cu tine si pe WC...
Am ras bine, mersi!

| DrMundo a răspuns:

Ceea ce ai facut a fost bine, poate ca cei ce comentaza aici sunt un pic ca necunoscatori, dar chestia cu orezul a fost o idee buna, s-ar putea sa iti fi afectat bateria mai mult decat crezi, incearca sa schimbi bateria sa vezi poate merge

| Al3xbC a răspuns:

Intr-un castron de orez? l-ai uscat cu feonul? nu e niciodata o idee buna sa usuci un,, smartfeon''cu un feon iar bagat-ul in orez...trebuia in fasole pentru ca,, smartfeon-ul''sa dea un vant si sa elibereze acumularea de apa din nivelul intestinal al bateriei''

| Al3xbC a răspuns:

Asa e ala a carui creier nu emite semnale de activitate cerebrala cand i se spune o gluma