| paul55 a întrebat:

Recent am primit cadou un telefon Orange Klif si am vazut ca nu are instalat Google Play. Asa ca, am descarcat pe calculator ultima versiune de Google Play (6.0) care era.apk. Am transferat cu un cablu usb acel installer si cand sa dau sa il deschid imi zice: Nu se poate deschide acest fisier. Deci, cum as putea instala Google Play pe acest telefon?

Răspuns Câştigător
| OrangeHelper a răspuns:

Salut paul55,

Acest model de telefon foloseste sistemul de operare Firefox OS. Magazinul Google Play este disponibil doar pentru telefoanele ce au sistem de operare Android. De asemenea, Google Play vine deja preinstalat pe telefoanele compatibile, nefiind nevoie de o instalare manuala din partea utilizatorului.
Pentru a descarca aplicatii pentru Orange Klif, iti recomandam sa folosesti Firefox Marketplace.

Cu prietenie,
Orange Helper

| paul55 explică (pentru OrangeHelper):

Am dat sa deschid acea aplicatie, dar imi apare ecranul negru si iconita de la marketplace firefox in mijloc si cam peste 1 min. imi zice server negasit. Ce pot face?

| Geo_George_1998_KJfS a răspuns (pentru OrangeHelper):

Cum pot descarca messenger pe el?

4 răspunsuri:
| Villan_Ek_1994 a răspuns:

Salut! Intra pe internet pe browser. Te loghezi în contul Google. Apoi tot în browser caut pe google download Google Play. Dacă nu merge Google Play caut servicii Google. Este imposibil sa nu meargă dar trebuie totul trebuie făcut din browser-ul telefonului nu cred ca îti va merge descarcat de pe PC apoi instalat în telefon. Dacă nu reușești conform legii ai termen de 14 zile sa returnezi produsul.

| Kizostrepup a răspuns:

Si mama mea are acest tip de telefon. De fapt exista doar Marketplace. Acolo gasesti o sumedenie de aplicatii.De fapt am inteles ca este un inlocuitor al google Play. Daca nu reusesti sa descarci vreo aplicatie gen Whatsup, Facebook etc, trebuie sa iti instalezi Loqui IM. Mult succes!