| Horia392 a întrebat:

Salut. Telefonul meu nu se mai deschide. Am facut dus dar am stat departe de jet cand mi-am deschis telefonul. Cred ca a intrat apa. Mai intai se misca ecranul si apasa random pe ecran, am dat restart automat si dupa aceea doar apasa la nimereala pe ecran, desi nu avea apa pe ecran. Dupa aceea s-a inchis si nu se mai deschide, nici cand il pun la incarcat. Se poate deschide singur(carcasa) ca sa il pun la uscat sau ceva? Stiu ca l-as putea duce la vreun centru dar nici nu stiu unde sunt si sunt scumpe pentru ceva ce pot face singur daca se poate.

Răspuns Câştigător
| rumi36 a răspuns:

Am avut şi eu de-alungul timpului telefoane cu carcasa detasabila.
Iti recomand sa iei un castron, sa-l umpli cu orez, scoate bateria telefonului si telefonul în sine si bagă-le în orez astfel încât să fie acoperite.Trebuie sa le lasi in orez mai mult timp.

P.S:Stiu ca suna ciudat dar chiar funcţionează.
Am avut mai demult un S3 mini si l-am scapat in chiuveta, l-am pus in orez peste noapte si a doua zi funcţiona.Am avut si un A21s si îl ţineam în mână pe ploaie torenţială(mi-au intrat cativa stropi in camera frontala si in partea dreapta a ecranului.L-am bagat in orez si orezul a absorbit toata apa din telefon.

| Horia392 explică (pentru rumi36):

Daca nu il pot face momentan, respectiv ieri nu a mai mers, 17 martie, dar s ar putea sa il fac maine sau poimaine, are ceva?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa-ti faci selfie mai intai.
Cata minte poti avea ca sa mergi cu telefonul la duș! Si aburul il poate afecta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum sa duci telefonul in baie unde sti ca il uzi ca faci duș, chiar asa fraier esti? Ai stricat telefonul, si la ce i ti trebuia sub duș telefonul? Facea i live pe Facebook i ti arata-i cîrnațul?