| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Știu că întrebarea asta nu prea are sens, dar am nevoie de ajutor în privința asta. Există vreo modalitate de a porni un smartphone fără baterie? Am incercat cu un încărcător de amperaj mai mare, dar nu am reușit și am niste date foarte importante in el de care nu pot face rost fără să-l pornesc. În service nu-mi permite timpul să-l trimit, deci există o soluție plauzibilă până când îi voi pune o baterie nouă?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți cu o baterie sau sursă externă... dar din moment ce intrebi, e clar că nu ești in temă deci sfat: nu incerca

Bula
| Bula a răspuns:

Conecteaza telefonul la incarcator.
Telefonul oprit timp de o ora, conectat la incarcator, dupa care porneste-l,
Nu scoate telefonul de la incarcare pana ce nu ti-ai copiat /lucrat materialele importante, respectiv pana ce se incarca complet bateria.

| Wr3nch a răspuns:

Doar daca te incumeti sa il desfaci, sa scoti fire, si sa conectezi fire fara sa il arzi/strici. Daca datele alea chiar is importante mergi la service.

| GPA a răspuns:

Ai putea să folosești un încărcător și să desfaci capătul de la micro-usb, să dezlipești firele și să lipești practic un fir la +, iar celălalt la -, cu riscul că s-ar putea să distrugi partea de alimentare. Singura soluție safe este să cauți un acumulatori pentru telefonul tău sau să recuperezi informația utilizând portul JTAG de pe placa de bază. Portul JTAG permite comunicarea în regim debugging chiar și atunci când telefonul este în stare 0, este ca și când ai citi conținutul unei memorii EEPROM. Cea mai simplă și sigură soluție este să cauți un acumulator compatibil. În service o să facă același lucru, vor folosi un acumulator sau se vor lega la JTAG. Numai să nu fie criptat telefonul, nu se mai pot recupera datele dacă nu ți-l decriptezi personal cu parola setată.