| AlexIonut00 a întrebat:

Salut TPU,
Acum o luna mi-am rootat telefonul meu (Samsung Galaxy S4) cu Kingo Root si a aparut un nou update pentru software, iar cand incerc sa ii dau update imi da eraore ca dispozitivul a fost modificat si nu se mai poate updata....Are cineva idee ce sa ii fac sa pot da update-ul?
Am android 4.4.2

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Pentru a ii face update de soft trebuie sa faci unroot la telefon insa chiar si asa Samsung Kies nu iti va permite instalarea, totusi exista o posibilitate
Te duci pe sammobile.com cauti acolo modelul tau de telefon si downlodezi un rom(versiune de android) oficial
Il instalezi cu odin iar telefonul tau revine la starea initiala(stock) si asta e tot

| AlexIonut00 explică (pentru panther2007):

Bun, si odin il iau separat pe pc? Ca din cate stiu este pe pc...
Iar eu la telefon am dat astazi revenire la setarile din fabrica, a disparut root-ul. ce pot face?

| panther2007 a răspuns (pentru AlexIonut00):

Da odin il iei separat pe pc... poti sa dai pana maine revenire la setarile din fabrica root-ul ramane implementat pana schimbi rom-ul si revi la cel stock

| AlexIonut00 explică (pentru panther2007):

Inainte sa dau revenire la setarile din fabrica, am intrat iar pe Kingo root si am dat remove root...iar pe telefon nu mai am superSu si nu imi mai merg programele care le aveam cand aveam root pe telefon. De aia cred ca nu il mai am, dar incerc happy
Iar pe SamMobile ma pune sa aleg tara si reteaua, trebuie sa fie exacte?

| AlexIonut00 explică (pentru panther2007):

OK. Am uitat sa mentionez. Inainte sa dau revenire la setari am intrat cu Kingo root si am dat remove root, iar acum, nu imi mai merg programele care imi mergeau cand aveam root. De aia cred ca inca nu mai este telefonul root-at.
Iar la firmware-ul care trebuie descarcat, trebuie sa selectez tara si reteaua neaparat sa fie aceleasi?

| panther2007 a răspuns (pentru AlexIonut00):

Nu trebuie neaparat sa fie aceeasi poti selecta orice tara doresti important e ca rom-ul sa fie fix pentru telefonul tau si nu pentru un alt model

| AlexIonut00 explică (pentru panther2007):

Acelasi model de android sau modelul care il vreau eu sa il am?

| panther2007 a răspuns (pentru AlexIonut00):

Vezi tu Samsung are mai multe versiuni la acelasi model de exemplu Samsung Galaxy Note 4 SM-N910F este versiunea europeana daca incerci sa instalezi un alt rom care e de exemplu pentru modelul corean sau USA nu vei putea sa o faci.
Motiv pentru care am spus cauti pe sammobile versiunea modelului tau de telefon, cat despre regiuni nu conteaza poti sa alegi un rom pentru U.K important este ca el sa fie strict pentru versiunea ta de S4...cat despre modelul de android(versiune) poti sa il alegi pe oricare doresti tu

9 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Intri pe Samsung-updates, parca asa se numea, cauti telefonul tau, si copii versiunea de soft SEE (south east europe). De acolo il reinstalezi cu odin, cauti pe google, how to unroot with odin.

| AlexIonut00 explică:

Şi descarc versiunea cea noua sau cea care o am eu?
Iar eu locuiesc in Londra. Ce regiune descarc?