| master2000Vlad a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa imi iau un iPhone 6, dar la mana a doua de pe olx sau ceva de genul asta. Cum imi dau seama daca e original sau replica?

Scuzati categorie.

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

In primul rand te uiti la poze (replicile in general au display'ul gri de proasta calitate)..pe urma daca te intalnesti cu persoana respectiva si iti da telefonul' intra sa formezi un numar (replicile in general sunt dual sim, deci au 2 butoane de apelare, d'alea verzi), intra in meniu-general-informatii..acolo zice tot despre telefon: nr de melodii, poze, videoclipuri, capacitatea telefonului (replicile au maxim cativa MB sau cel mult 1GB, iPhone'ul original daca e de 16GB de exemplu o sa scrie vreo 13GB daca e de 32 probabil o sa scrie 30..ma rog, ai prins ideea..pentru ca restul ocupa sistemul de operare)..cam asta ar fi, in mare parte. Baftawinking

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Se vede de la o posta un fals si un original. Primul aspect este finisarea si display-ul, ecranul retina are un contrast mult mai bun si o "placere la atingere" mult mai buna. Camera foto, majoritatea falsurilor au o camera vga, maxim 5 mp pixeli. Si in plus sa nu se poata da capacul de spate jos, doar la replici poti sa faci asa ceva (ma refer la replicile la iphone).