| anonim2223 a întrebat:

Salut, TPU! Am o problema, am cumparat un sd card pentru telefon, mi-am pus ceva chestii pe el (poze / muzica), prima data nu era formatat, l am formatat ulterior, mi-am pus iar poze / muzica, acum iar imi spune ca trebuie formatat si nu l pot accesa. S au pierdut toate definitiv de pe el? Cum le pot recupera?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Scoti card-ul din telefon
2. Cu ajutorul unui cititor de card, copiezi fisierele dorite pe un calculator. Retine: in care foldere au fost materialele.
- Daca nu gasesti fisierele dorite, foloseste programul "RECUVA" pentru recuperarea fisierelor sterse (chiar si de pe card-ul formatat).
3. Pui inapoi card-ul in telefon si formateaza-l CU TELEFONUL
4. Daca doresti, poti copia inapoi fisierele dorite, de pe salvarea din calculator (le pui in folderele initiale sau in cele dorite de tine).
Copierea inapoi se poate face si printr-un cablu de date.

| anonim2223 explică (pentru Bula):

Am cititor de card, am vrut sa accesez cardul si imi spune sa l formatez. Il formatez si dupa intru cu recuva si recuperez de pe el?

| Bula a răspuns (pentru anonim2223):

NU il formatezi, iar cu Recuva intrii pe el asa (neformatat).
Doar dupa ce ai recuperat tot ce ai nevoie (si inca posibil) pui inapoi in telefon si acolo il formatezi (telefonul face structura de foldere propriu).