| anonim_4396 a întrebat:

am si eu un S5 de aroape un an, m-am gandit sa-l dau putin cu spirt pentru a-l dezinfecta.M-am gandit sa ar fi bine sa dau si cu niste apa inainte, am pornit robinetul l-am udat de l-a luat mama naibii si pe fata si pe spate, lateral, nimic n-a scapat. Dupa l-am dat si cu spir tot asa.Am deschis carcasa erau 2-3 stropi de apa, l-am sters si pentru orice eventualitate am scos si card-ul sd, cartela, bateria si l-am uscat cu uscator-ul.Cand l-am pornit am observat ca camera de pe fata era aburita.I-am scos iar carcasa, bateria, cartela si card-ul sd.Acum este dezmembrat la uscat, e ceva rau in ceea ce am facut? Fiindca stiu ca de la generatia S5 in sus toate sunt rezistente la apa daca nu ma insel, cel putin S5-ul.

Răspuns Câştigător
| Jager a răspuns:

De la S5 in sus, doar S6 nu e rezistent la apa.
Nu inteleg de ce l ai pus sub jetul de apa, cand puteai cu o carpa din microfibra, cu niste spirt si putina apa?
Chiar nu era necesar. mai ales ca ai mai dat si cu uscatorul de par. mai mult ai impins umiditate in telefon.

S5-ul e rezistent prin faptul ca are capacul bateriei si capacelul de la mufa de incarcare, sigilate cu o banda de silicon. atat.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu se întâmplă nimic, stai liniştit/ă :)

Are protecţie :
"- IP67 certified - dust and water resistant
- Water resistant up to 1 meter and 30 minutes" - SURSA :
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5-6033.php

Toate cele bune!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mai simplu il bagai in masina de spalat.

| Lynnfield a răspuns:

Nu e nimic rău, toate telefoanele se spală. Dar să nu uiţi să-l şi storci.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Lynnfield):

Normal, stoarcerea conteaza.