| AndreySomeone a întrebat:

Am un malware in telefon si as avea nevoie de ajutorul vostru ca sa scap de el. Este unul foarte naspa, chiar daca dau factory reset, tot apare si nu mai pot folosi telefonul, imi blocheaza majoritatea aplicatiilor din telefon, inclusiv Youtube si google play. Daca stiti cum pot scapa definitiv de el, spuneti-mi.

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

In primul rand ar fi bine sa detaliezi mai ok ce se intampla. Poate fi doar o eraore a sistemului.Raspunde-mi la urmatorele intrebi si te ajut
1. Ce scrie eroarea
2. Ce versiune de Android rulezi
3. Aveai root?
4. De cand se intampla

| AndreySomeone explică (pentru Bogdan70001):

Pai, in primul rand, nu e o eroare. Apar niste fisiere.apk in descarcari, cu nume ciudate, de exemplu N3h4g9.apk, iar uneori cand incearca sa se instaleze singure, apare numele com.cleanmaster.appmonitor.tool
Versiunea de Android este lollipop 5.1.1
Root nu am. Am avut mai demult (2-3 luni), iar cand era rootat apareau fisierele alea.apk, si daca dadeam factory reset era totul ok.
Si nu in ultimul rand, ai intrebat de cand se intampla. Pai, se intampla cam de 3 zile, dar nu am umblat nici cu root, nici cu vreun program care putea sa imi viruseze telefonul. M-am trezit dimineata si mergea foarte rau, se bloca des. Dupa ce am dat la setarile din fabrica, magazin play, Facebook, Youtube, whatsapp si multe alte aplicatii din telefon ori aveau rotita aia care se incarca, ori doar o imagine alba si atat.

Astept raspunsul tau, poate ma poti ajuta.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru AndreySomeone):

Este clar, ti-ai luat un malware nasol rau.Android 5.1 poate fi rootat chiar din OS deci nu este nevoie nici ca tu sa stii nici de TWRP pentru root. Unele malwares iti fac fara ca tu sa stii root ca mai apoi sa poata infecta intreg ROM-ul.Si ti-am zis din momentul in care ti-a rootat telul tu nici nu mai stii cand ti-a infectat ROM-ul.IN SITUATIA ASTA, DIN PACATE nu ai cum sa scapi decat prin schimbarea ROM-ului...(Android-ului).Iti dau eu un Custom ROM bun, doar sa-mi zici numele si modelul telefonului.Dar trebuie sa te uiti pe net cum sa-l flash_uiesti (ROM-ul) pentru ca este foarte mult de spus si nu iti pot spune chiar aici tot

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ti-a intrat in rom.
Nu ai altceva de facut decat sa platesti un service sa ti-l schimbe.

| Evolution a răspuns:

Poti sa reflashuiesti telefonul folosind odin.
Nu ai specificat ce model de telefon ai.
Indiferent de modelul tau, cauti pe google modelul si how to reflash with odin si incearca metoda asta.
Daca chiar nu te pricepi, apeleaza la un GSM.

| Justusee34 a răspuns:

Du-te la un servis nu cred ca platesti mult dar mai bine te duci daca stii ca merita telefonul