| PurpleKusH a întrebat:

as dori sa stiu de ce iphone este mai bun la camera foto decat Samsung de exemplu s7 edge are o camera de 12 mp si iphone 6s tot de 12 dar as cum toti stim toata lumea prefera sa faca poze cu un iphone .....si alt lucru de ce se misca mai bine si e mai bun iphone cand un Samsung are un octa core si un iphone doar un dual core Samsung are 3 gb ram si iphone doar 2

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DennisW a răspuns:

Chiar daca camerele sunt de aceeasi marime, softul de prelucrare al imaginilor este diferit, si aici apar diferentele.
In ce priveste diferentele dintre iOS si Android, este mult mai usor sa ai un sistem optimizat pentru un singur tip de telefoane (iPhone) decat sa faci optimizarea pentru cateva zeci de modele, si aici ma gandesc nu numai la Samsung, ci la toti producatorii de telefoane cu Android.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia este simpla: folosesc camera si tehnologie de prelucrare diferita.

Si iPhone este dat peste cap de alte camere, chiar mult mai ieftine.
Sa luam, de exemplu, un iPhone si un pocket cam Sony Cybershot, ambele de 12 Mpx.
Cu iPhone, tiglele acoperisului (fotografiat de la 20m) se contopesc, se disting doar liniile orizontale dintre randuri. liniile verticale. Cu Sony Cybershot se disting perfect atat liniile orizontale, cat si cele verticale. Mai mult, se vad clar si muschii de pe tigle. La fel de mare este diferenta si daca fotografiezi peisaje sau pasari in zbor. Calitatea seamana doar atunci cand fotografiezi in interior, cu blitz.
Diferenta este la pret, dar urias (un Sony Cybershot se poate cumpara cu 200 lei).

| OnePiece a răspuns:

Raspunsul e mult mai vag decat crezi.

Lumea prefera sa-si faca poze cu iPhone-ul deoarece iti confera un "status symbol" pe care nici macar S7 Edge-ul nu il poate atinge. Camera de la S7 Edge este mult superioara celui de pe iPhone 6S, e vorba de faptul ca iPhone-ul are acel efect de wow.

iPhone 6S se misca putin mai repede doar cand vine vorba de deschis jocuri si unele aplicatii ceva mai rar folosite, in rest sunt cam la fel de rapide.

| Gentlemans a răspuns:

Pentru ca e superior tuturor telefoanelor de aici si denumirea de (I)PHONE

| Deniz-cidem_Cornea_1972 a răspuns:

Depinde de telefoane.