| Mario673 a întrebat:

Ce folie credeti ca e mai buna, folia din sticla sau folia din plastic pentru un S8?

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Salut, ambele folii sunt bune, acum depinde de ce ai nevoie.
Folia de plastic:
pro:
-ieftina
-protejeaza de zgarieturi de (plastic, lemn, metal, sticla)
-impact redus asupra culorilor ecranului
-relativ usor de aplicat
con:
-nu protejeaza impotriva impacturilor(ex: il scapi jos, scapi ceva pe el)
-nu protejeaza impotriva zgarieturilor de portelan, saphir, diamant
Folia de sticla:
pro:
-protejeaza impotriva impacturilor(ex: il scapi jos, scapi ceva pe el)
-protejeaza impotriva zgarieturilor de portelan, saphir, diamant
con:
-impact vizibil asupra culorilor
-poate aparea efectul de "ghosting" (reflexii puternice atunci cand il folosesti in medii intens luminate, ex: ziua in amiaza mare)
-ceva mai scump
-ceva mai greu de aplicat (pot aparea bule de aer intre folie si ecran, ce va reduce protectia impotriva impactului)

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sticla clar

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cea de sticla.

| ș53fan a răspuns:

Logic că aia din sticlă, nu te gândești că aia de plastic dacă îl scapi se duce naiba iar daca e de sticlă îți protejează ecranul? Deci răspunsul corect este a) sticlă... Asta spun eu și sincer îți recomand să iei de sticlă chiar dacă va costa mai mult ai mai multă siguranță la pachet!

| Floxit a răspuns:

Uite un raspuns bun, cu pro sau contra, folia din silicon este cea mai buna pentru un telefon Samsung, de la s6 incolo, alea cu ecran curbat, eu am s7 edge cu folie din silicon si este foarte buna, tin sa precizez ca am scapat telefonul de multe ori si s-a zgariat doar folia, daca o dau jos display-ul e ca nou, deci silicon, e vreo 30 de lei, alea din sticla se desprind la margini, sunt mai groase si nu tin.

| Shimozukushiki a răspuns (pentru Floxit):

De unde ai tu „folie din silicon"? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor laughing

| Floxit a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Cumparata de pe un site, sunt mai multe, pentru ca e cea mai buna si se lipeste cel mai bine, cea de sticla nu cred ca o sa se lipeasca la fel de bine pe marginile de la S6, S7 s-a.m.d.

| Patricia1996 a răspuns:

Folia de sticla pentru ca ea se sparge, cea de plastic o sa cada poate chiar de la prima cazatura.