| DoBrOOO a întrebat:

Stie cineva cum pot descifra sau face o poza mai clara. am avut o poza si am sters.o din greseala iar cand am luat-o din nou din o aplicatie inapoi s-a facut foarte naspa si nu se mai intelege nimic
poza: https://imgur.com/a/uH35w

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poza pe care ai gasit-o este o "minatura" al pozei si NU poza originala!
Miniaturile se fac pentru a usura identificarea vizuala a pozei, dar sunt ca iconotele, arata doar forma bruta.
Aceste poze miniature nu se pot inbunatatii cu programe /aplicatii uzuale, doar cu unele profesionale, extrem de scumpe.

Singura ta sansa este sa cauti mai departe poza originala, probabil se afla intr-un alt folder.
Daca poza ti-a fost pe telefon, atunci scoti cartela micro SD si il conectez la calculator cu un cititor de card.
Poti folosi programul Recuva pe un calculator sa recuperezi pozele sterse, care nu au fost inca suprascrise fizic.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Daca mai tin bine minte, Recuva descopera tot ce a fost sters, dar, cand sa le salvezi, iti cere ceva "maruntis", si nu e ieftin... Eu am Puran File Recovery, gaseste si asta tot ce se sterge, daca cauti imediat dupa ce ai sters, la o zi-doua, procentul fiind de 90%. Singura chestie e ca pe linga fotografii, mai gaseste si alte cateva mii sau zeci de mii de fisiere, si cam ai ce cauta daca te uiti doar dupa o poza happy. In program, inainte de a salva, trebuie sa iei fisier cu fisier, ca apare ca grila toate, dar daca salvezi totul, poti descoperi mai usor, ca vezi iconita fisierului, a pozei.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Eu am o versiune mai veche (v.1.25), mai simpla si portabila. Copiez undeva folderul despachetat si il lansez.
Aleg sa afiseze doar pozele (le si afiseaza). Astfel pot vedea fiecare poza, aleg ce-mi trebuie si le salvez.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Ai putea sa mi-l trimiti pe mail? Please!

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Da.
Scrie-mi adresa in pm.

5 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Nu poti face nimic, cand o poza se sterge, ramane pe hard o mica amintire care este comprimata si nu mai poate fi readusa la paramerii originali. Bucura-te ca ai gasit-o si asa