| Stefania_Alessïa_1997 a întrebat:

Vreau sa imi iau iPhone 6. Vreau sa stiu daca e rezistent la apa. Adica se strica daca stau cu el in piscina de ex? Ca la iPhone 5 de ex se strica încet încet... mai întâi se apasă greu butonul dupa se strica touch ul... deci, se strica macar putin?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Iphone 6 nu este rezistent la apa. Nu are nici-o certificare in aceasta privinta deci se poate sau nu sa se strice din prima, ulterior stricandu-se de tot.

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Eu cred ca nu sunteți intregi la minte să puneți asemenea intrebări.

| RB26DETT a răspuns:

De ce ai baga un telefon in apa? Chiar si daca e rezistent, pastreaza rezistenta aia pentru urgente! singurele iphone-uri rezistente la apa sunt 7 7+ 8 8+ si x, nu are rost sa le bagi in apa de-aiurea, in timp, rezistenta la apa scade, il mai scapi pe jos, mai imbatranesc materialele izolante, se mai degradeaza adezivul, etc si probabilitatea ca telefonul sa se strice este mare.
Au fost cazuri in care si telefoanele rezistente la apa s-au stricat. Garantia nu acopera defectiunile cauzate de apa nici la telefoanele rezistente!

| Începătorul988 a răspuns (pentru RB26DETT):

Al meu pot zice ca e unul din cele mai rezistente laughing
Doar el stie cate cazaturi si-a luat, unele din ele chiar pe fata, fie pe ciment, fie pe pietris.
Tocmai ieri mi-a cazut pe fata de pe frigider (il pusesem pe margine, si cand am deschis usa a cazut fix pe fata, pe parchet), si dupa cateva minute a mai cazut de pe masa, tot pe fata, dar de data asta pe covor. laughing) si nu a patit nimic. Am o husa, care e atat de buna, incat daca pica telefonul, in aer se desprinde de husa... si e originala Samsung

| RB26DETT a răspuns (pentru Începătorul988):

Altii se uita la el si crapa, Sony xperia Z1 si Z1 compact aveau problema asta, sticla crapa fara motiv fara sa-l atingi insa nu toate faceau asta.
Depinde de cum ti-e norocul, stiu pe cineva ce a patit sa i se sparga ecranul cu husa si folie de sticla, eu am avut norocul sa sparg mereu foliile dupa 1-2 saptamani de la aplicare asa ca decat sa tot dau 30-40 de lei pe folie odata pe luna am zis ca il las fara si daca pica, e doar 150 de lei display-ul si il schimb eu, in 2 ani nu a patit nimic... Am avut un Nexus 5 stricat de tot, avea display-ul spart sub sticla, placa de baza arsa, bateria moarta, sticla era intacta asa ca i-am facut drop test pe gresie, de la 2 metri a rezistat cateva cazaturi dar cand i-am dat drumul de mai de sus putin a cedat sticla (ma plictiseam rau) laughing

| Începătorul988 a răspuns (pentru RB26DETT):

Al meu a cazut cu fata de pietris, cand am dat sa il inchid mi-a cazut din husa. Dupa aceea mi-a cazut din buzunar cand ma jucam cu cainele, odata din mana, de mai multe ori de pe masa, odata de pe frigider (cam 2m are, deoarece eu am 1.80 si e mai mare decat mine) pe parchet