| vampir004 a întrebat:

vreau sa stiu si eu daca facebook este gratuit pe telefon

Răspuns Câştigător
| Wanted4life a răspuns:

Este gratuita aplicatia facebook si este gratuit sa folosesti facebook-ul atat pe telefon cat si pe calculator.
Totusi, pentru a-l folosi pe telefon ai nevoie de o extraoptiune de internet indiferent daca ai abonament sau cartela.
Acea extraoptiune costa bani, deci sub nicio forma nu este 100% gratis sa folosesti facebook-ul de pe telefon.

Totusi, daca te referi la faptul ca ai o extraoptiune cu o cantitate de trafic alocata ( 50MB spre exemplu) si daca folosind facebook-ul iti mentii acea cantitate de trafic, trebuie sa stii ca acest lucru tine si de telefonul pe care il Ai.

- In primul rand trebuie sa intrebi providerul de telefonie daca iti aloca gratis traficul pentru facebook ( asta inseamna ca oricum platesti extraoptiunea ).
- Dupa care vne partea interesanta. Chiar daca este gratis traficul catre facebook, este gratis fie daca il folosesti printr-o anumita optiune, sau fie daca accesezi m.facebook.ro sau ceva de genul.
Deci trebuie sa acorzi foarte mare atentie acestor detalii pentru ca se poate accesa facebook-ul prin diferite metode. Diferenta dintre metode este serverele pe care le accesezi.

oricum, trebuie sa iei in calcul ca pe facebook sunt si clipuri sau poze care vin dintr-o sursa externa si chiar daca intri pe facebook fara sa iti consumi traficul, acele poze iti vor consuma traficul cand le vei viziona.

daca raspunsul meu nu iti este suficient de clar, imi poti spune de unde nu ai inteles si voi incerca sa explic mai departe.

In consecinta, un raspuns simplu si la subiect este NU! Dar depinde de ce intelegi prin gratis.

oricum asta cu trafic gratis pe facebook este o vrajeala a operatorilor de telefonie ca sa iti consume creditul de pe telefon.
Pentru ca tu ai conexiune gratuita cu facebook-ul, insa nu ai si cu pozele sau clipurile externe cum am spus mai sus.
iar acelea se vor incaca din traficul alocat iar cand se v-a consuma ala iti va papa creditul.
Deci mare atentie.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Iti ia din mb(daca ai)sau din credit. Daca nu ai optiune de net, activata.

| Intruder19 a răspuns:

Daca esti pe Vodafone accesezi 0.facebook.com si nu se percep taxe.

| alextotal a răspuns:

Salut. Da este gratuit.

Daca ai android poti sa-l iei din Google Play. (GRATIS)
Daca ai Apple poti din appstore.(GRATIS)

| GoldVali a răspuns:

E gratuit daca ai si internet inclus in optiunile de la cartela sau abonament.
funda?

| DJMikeGMC a răspuns:

e gratuit sa-l descarci da daca esti la internet pe cartela te taxeaza adica iti ia mb Fundă? big grin

| unromantraditional a răspuns:

Eu stiu ca depinde de optiune, cel putin asa e pe Orange, sunt optiuni care iti dau acces nelimitat pe facebook, yahoo messenger sau youtube, sunt care nu.depinde de optiunewinking

| AncaRRR a răspuns:

Da, pe orice telefonbig grin

Funda?:*

| boncioaga a răspuns (pentru AncaRRR):

Eu stiu ca pe orice telefon dar si cu netbig grinbig grin

| Rochelle a răspuns:

Da, aplicatia este gratuita dar iti consuma din credit daca nu esti conectat la wi-fi
funda puppy dog eyes?

| DaLegend a răspuns:

Sa-l download-ezi e gratis, dar ca sa intri pe el iti ia din MB pe care ii ai in optiunea telefonica, sau nu iti ia deloc daca ai facebook acces gratuit tot timpul(cat tine optiunea)... Daca nu ai internet pe telefon si ai abonament o sa te coste destul.

| xXveronikXx a răspuns:

Da daca esti conectat la net

| AnnaSerban a răspuns:

E gratuit doar daca ai si internet inclus in optiunile de la cartela sau abonament.

| boncioaga a răspuns:

Pai nu poti fara net!
cred ca ti-am fost de ajutor

| boncioaga a răspuns:

Pe orice telefon sau pe net! tongue big grin