| User61 a întrebat:

Salut.Vreau sa imi resetez telefonul la setarile din fabrica insa vreau sa salvez datele de pe o aplicatie, cum fac asta? (NU vreau metode care implica rootul) Faza e ca am o aplicatie in care mi-am facut programul de antrenament pentru sala dar nu am optiunea sa fac un cont si sa salvez datele, si am petrecut foarte mult timp sa fac acele poze pe care le-am incarcat pe aplicatie si ar fi groaznic s-o i-au de la capat fiindca nu le mai am salvate in memorie sau pe card.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Salveaza pozele pe pc.

| anonimg a răspuns:

Majoritatea telefoanelor pe Android, peste acest sistem de operare mai au și o altă interfață (TouchWiz pentru Samsung, emui pentru Huawei, miui pentru Xiaomi, etc). Toate aceste interfețe oferă posibilitatea de a ne crea un cont pe site-ul lor. Acolo putem stoca orice dorim din telefon până la aproximativ 5 GB.
Linkul către acel cont este reprezentat de o iconiță(desen, aplicație) care se află printre celelalte iconițe (aplicații) din telefon. Aceasta îți oferă posibilitatea să salvezi toate aplicațiile din telefon împreună cu toate modificările acestora atunci când telefonul este conectat la internet numai prin wifi.
Dacă nu te descurci, mergi cu el la un service, deoarece operațiunea este un pic mai complicată. Eu zic că merită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai Samsung, salvezi in Samsung Cloud si dupa resetare, aplicatiile se reinstaleaza in telefon. Chiar si fundalul va fi tot acelasi. Ton sonerie, absolut toate setariile.

| MadnesOfJuice a răspuns:

Helium backup.
Conectezi telefonul la pc si apoi faci backup cu aplicatia helium de pe telefon, salvezi backup-ul si dupa reset il bagi inapoi.

| DeeYa7 a răspuns:

Incearca sa muti aplicatia pe card si in acelasi timp sa o faci o copie de rezerva pe contul de pe magazin play, pentru asta trebuie sa mergi la setari, la backup (sau cum s-o scrie) sau "copii de rezerva". Sa faci un backup la aplicatie si cand itu vei reseta telefonul ar trebui sa aiba toate datele, dar pe acea aplicatie nu esti conectata cu un anume cont? In momentul de fata majoritatea aplicatiile iti cer sa creezi un cont, in fine. Mergi si la " Aplicatii " In setari, si da pe aplicatie, mut-o pe card. Iar cand iti resetezi telefonul, scoate cardul. dula resetare baga-l inainte de al deschide. Chiar daca se deschide singur, scoate bateria, baga cardul si redeschidel, apoi fa setarile pentru telefon. Conecteaza-te la acelasi cont de magazin play, acolo iti va da toate aplicatiile pe care le.ai instalat vreodata in acel cont. Un cont de magazin play sigur ai, pentru ca altfel nu aveai cum sa instalezi aplicatii. Incearca sa vezi de pe acum 100% cum se numeste contul, adresa de gmail, iar in caz ca nu mai stii parola, reseteaz-o de pe acum ca sa poti sa te conectezi dupa. Apou instalezi aplicatia, si intri pe cardul SD, cardul de memorie, acolo sunt foldere pentru orice aplicatie, cred ca "Android" Se numeste folderul, intri in el si o sa gasesti si folderul cu acea aplicatie, iar acolo o sa iti de-a cateva fisiere, dai pe fiecare in parte si asa o recuperezi datele. Sper ca ai inteles ceva din ce ti-am spus. Nu stiu sigur daca Android se numeste folderul dar tu poti sa cauti in fiecare folder amanunt, exceptand folderele "muzica, videoclipuri, imagini"..alea sigur nu sunt laughing
P.S. Asigura-te ca iti muti contactele pe cartela sau le notezi intr-un carnetel, pentru a nu se pierde si ele. Am patit asta, am pierdut 300 de numere...

| darrio2007 a răspuns (pentru DeeYa7):

Aplicatia nu se poate muta pe card.

| Bula a răspuns (pentru DeeYa7):

Daca salveai numerele de telefon pe cartela SIM si scoteai cartela inainte de resetare, atunci nu pierdeai numerele de telefoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeeYa7):

Ce vrei sa explici prin comentariul tau? L-am citit de doua ori si nu l-am inteles. Ca intri acolo sau cred ca acolo... ori dai o informatie exacta sau mai bine nu mai comenta.